Președintele SUA, Donald Trump, a semnat un decret prezidențial care permite ca o serie de produse alimentare să scape de tarifele sale vamale radicale, potrivit BBC.
Măsura vine în contextul în care administrația sa se confruntă cu o presiune tot mai mare din cauza creșterii prețurilor. Deși Trump a minimalizat anterior îngrijorările legate de costul vieții, el s-a concentrat asupra acestei probleme de la rezultatele slabe obținute de Partidul Republican în alegerile de săptămâna trecută.
Cele câteva zeci de produse incluse pe lista de excepții a Casei Albe variază de la avocado și roșii, la nuci de cocos și mango.
Aceste produse nu pot fi produse în cantități suficiente pe plan intern, a declarat vineri administrația Trump.
Trump a afirmat de mult timp că tarifele sale – în prezent, o taxă de bază de 10% asupra importurilor din toate țările, cu taxe suplimentare pentru mulți parteneri comerciali – nu vor duce la creșterea prețurilor pentru consumatorii americani. El a mai spus că accesibilitatea este un „cuvânt nou” și o „înșelătorie” a democraților.
El a susținut că taxele sunt necesare pentru a reduce deficitul comercial al SUA – diferența dintre valoarea bunurilor pe care le cumpără de la alte țări și cele pe care le vinde acestora. Trump a afirmat că SUA au fost exploatate de „trișori” și „jefuite” de străini, adăugând că taxele mai mari i-ar încuraja pe cei din SUA să cumpere în schimb bunuri americane.
Însă costurile alimentelor și creșterea vertiginoasă a prețului cărnii de vită au devenit o problemă politică pentru Trump. Săptămâna trecută, el a solicitat o anchetă asupra industriei de ambalare a cărnii, acuzând companiile de „coluziune ilicită, fixarea prețurilor și manipularea prețurilor”.
El a încercat să obțină sprijin pentru aceste taxe, oferind americanilor cecuri de reducere a tarifelor în valoare de 2.000 de dolari, chiar dacă Curtea Supremă a Statelor Unite analizează în prezent dacă Trump are autoritatea legală de a le implementa.
Însă ultimele scutiri semnalează o schimbare de direcție din partea administrației Trump, întrucât Casa Albă încearcă să reducă prețurile prin eliminarea taxelor pentru unele produse alimentare de bază.
Vineri, în declarația sa pentru presă, Trump a afirmat că decizia va afecta produsele care nu sunt fabricate în SUA, „așadar nu există nicio protecție pentru industriile noastre sau pentru produsele noastre alimentare”.
Sursa https://www.hotnews.ro