SURSE: Noua prefectă ar putea fi numită astăzi în ședința de Guvern

Ședința de Guvern a fost programată astăzi, 2 octombrie 2025, la ora 11:00. 

 

Pe ordinea de zi, a fost inclus și un proiect de hotărâre „privind eliberări/numiri de prefecți și/sau subprefecți.”

 

Iar potrivit unor surse, în cadrul ședinței ar urma să fie schimbat din funcție și prefectul județului Botoșani, Dan Nechifor.

 

 Așa cum Botoșăneanul a anunțat deja, la conducerea instituției ar urma să vină Raluca Curelariu, după ce în urma negocierilor din coaliție funcția a fost cedată USR-ului.

 

În cazul în care modificarea s-ar produce în ședința de astăzi de Guvern, cel mai probabil ceremonia de învestire a noului prefect de Botoșani ar urma să aibă loc în cursul zilei de vineri, 3 octombrie 2025. 

 

Reamintim că partidul condus de Dominic Fritz va avea patru posturi de prefect, în București și în județele Botoșani, Timiș și Bacău. 

 

Abonament BT Pătrat Mov

Abonează-te, citește Botosaneanul.ro fără reclamă și comentează cât vrei

Autentificare