Ştiri
Profesoara care speria elevii, aproape dată afară din învățământ: Ministrul Educației trimite corpul de control la Liceul Antipa

Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a anunțat sâmbătă, la Antena 3, că va trimite doi reprezențanți ai Corpului de Control la Botoșani, unde o profesoară care predă muzica la mai multe unități de învățământ a fost înregistrată spunându-le copiilor de 13 ani că, dacă te vaccinezi „ajungi legumă peste doi ani”.

”Treaba d-nei profesor de muzică este să predea muzica”


Oficialul guvernamental a arătat că profesoara este plătită să predea muzică, nu să își exprime propriile păreri despre un domeniu în care nu este calificată.


„Este revoltător, mai ales afirmaţia cu spitalele sunt abatoare, este o desconsiderare a muncii medicilor. Mai apoi se scuză d-na că nu a omorât pe nimeni. Da, aşa este, însă treaba d-nei profesor de muzică este să predea muzica, într-o şcoală de prestigiu, pentru că Liceul Grigore Antipa din Botoşani este o şcoală de prestigiu”,


Sorin Cîmpeanu, ministrul Educației.

 

Riscă și un dosar penal


În înregistrările realizate cu telefonul de elevi, pe sub bancă, s-a observat cum profesoara a stat la catedră fără mască de protecție. Ministrul Cîmpeanu a afirmat că va fi sancționată în acest sens pentru zădărnicirea combaterii bolilor, așa cum prevede legea.


„Este plătită de statul român pentru a preda muzica, nu pentru a exprima în faţa elevilor opinii cu caracter personal. De altfel, coroborat cu faptul că nu poartă mască, articolul 352 din Codul Penal e destul de clar în ceea ce priveşte sancţiunea cu privire la zădărnicirea combaterii bolilor”,


Sorin Cîmpeanu, ministrul Educației.

 

”Sancţiunea, fără să mă antepronunţ, cred că este uşor de anticipat totuşi”


Ministrul a precizat că doi reprezentanţi ai Corpului de Control vor merge luni la Botoşani pentru a face verificări.


„Sancţiunea, fără să mă antepronunţ, cred că este uşor de anticipat totuşi. D-na este profesor suplinitor. Dacă cercetarea disciplinară pe care vă garantez că şcoala şi Inspectoratul Şcolar o vor iniţia de luni va concluziona că merită sancţiunea cu desfacerea contractului de muncă, fiind suplinitor nu se va putea prezenta nici în anul următor la concursul pentru ocuparea unui post din poziţia de suplinitor”,


Sorin Cîmpeanu, ministrul Educației.

 

Profesoara de muzică ținea prelegeri despre sănătate


Profesoara în cauză, pe nume Doina Amarandei, predă muzica la mai multe unități de învățământ din județul Botoșani, inclusiv la Liceul Teoretic Grigore Antipa, plasat în primele cinci ca performanțe din județ.


Ea a fost înregistrată pe 14 octombrie de către unii dintre elevii de la „Grigore Antipa”, când a început să le vorbească din nou despre cum vaccinul îți face rău. Profesoara le-a mai explicat elevilor că spitalele din România s-au transformat în adevărate abatoare, că toate persoanele care ajung la spital sunt declarate ca fiind infectate și nu mai supraviețuiesc.

 

Inițial, înregistrările au circulat în grupurile private ale copiilor, altele au ajuns și la părinți, care au anunțat atât conducerea liceului, cât și pe cea a Inspectoratului Școlar Botoșani.

 

loading...
Profesoară cântăreață din Botoșani, înregistrată când făcea propagandă în fața elevilor: Ajungi legumă peste doi ani AUDIO
Cum e posibil așa ceva? Municipiul Botoșani are o rată de 6 ori mai mare decât în aceeași zi de anul trecut

 

DESCARCĂ APLICAȚIA BOTOȘĂNEANUL PENTRU MOBIL

download from google playdownload from apple store
Renault câștigă două premii la cea de-a 37-a ediție a Festivalului Automobile International
(P) •    Renault 5 Prototype a fost ales Cel mai Frumos Concept Car al anului 2022 cu peste 70% din voturi.•    În așteptarea următoarei sale relansări în 2024, Renault 5 Prototype a cucerit deja inimile clienților.•    Conceptul Renault SUITE N°4, creat în colaborare cu designerul francez Mathieu Lehanneur primește mențiunea specială din partea juriului.
Cornel Șfaițer după ce avem în sfârșit selecționer: Echipa națională nu trebuie refuzată
Președintele Consiliului Director al Politehnicii Iași, Cornel Șfaițer, a salutat numirea lui Edi Iordănescu în funcția de selecționer și crede că noul tehnician este capabil să obțină rezultate la echipa națională.
Părculeț cu foișor, bănci și iluminat inteligent lângă Liceul Pedagogic – FOTOGALERIE cum va arăta
Valoarea investiției este de 332.539 de lei.
Aproape 600 de noi infectări la Botoșani, municipiul se apropie de 15 la mie – SITUAȚIA zilei
Direcția de Sănătate Publică (DSP) Botoșani a transmis situația cazurilor noi înregistrate în ultimele 24 de ore.
Recepție la lucrările de stabilizare a alunecărilor de teren de la Roma-Nicșeni și Dumeni-Havârna – GALERIE FOTO
Lucrările de stabilizare a alunecărilor de teren de pe DJ296, sectorul Roma – Nicșeni, și de pe DJ 293, Dumeni – Havârna, prima fază a celor două proiecte de modernizare, au fost finalizate.
Memorialul Ipotești dat din nou în judecată de propriul jurist
Proiectul de hotărâre privind aprobarea achiziționării de servicii juridice de asistență și reprezentare a Memorialului Ipotești - Centrul Național de Studii „Mihai Eminescu” Botoșani urmează să fie votat de către consilierii județeni în cadrul ședinței ordinare.
Botoșăneanca de la Avocatul Poporului: Persoanele nevaccinate trebuie să aibă acces în instituții / Se vor lua niște măsuri
Condiționarea accesului la locul de muncă din cauza nevaccinării este neconstituțională, spune Renate Weber, care anunță și că se vor lua măsuri în acest sens.
PRIMII copii vaccinați la Botoșani, sute de doze au ajuns în județ
De miercuri la Botoșani a început vaccinarea copiilor cu vârste cuprinse între 5 și 11 ani.
Directorul DSP Botoșani: Virusul a fost determinant în ceea ce priveşte decesul bebelușului
Fetița de două luni și trei săptămâni s-a stins din viață marți. A intrat în stop cardio-respirator, iar medicii nu au mai putut să o salveze.
Loading...
Concert emoționant la Botoșani, medicul-dirijor debutează alături de tatăl artist: Un vis împlinit - FOTO
Vineri, pe scena Filarmonicii ”George Enescu” Botoșani, melomanii vor fi părtași la una dintre cele mai emoționante producții artistice.
VICTORIE la Cercul Polar, Iulian Rotariu este pentru a cincea oară campion mondial
Având în vedere că ultramaratonul era de patru zile, iar pompierul botoșănean a terminat cursa după două zile, ne aflăm și în fața unui nou record!
Medicul botoșănean care a intrat cu bolidul în două autoturisme: Surpriza polițiștilor când i-au măsurat alcoolemia
Medicul se afla la volanul unui autoturism marca Audi Q7, iar la un moment dat, în apropierea unei stații PECO, a intrat în coliziune cu un autoturism.
Femeie lovită în plin pe trecerea de pietoni: De fiecare dată când traversez acolo îmi ies din pepeni…
S-a întâmplat în această dimineață, în zona industrială a municipiului Botoșani.
”Bani din cer” pe scena Teatrului ”Mihai Eminescu” Botoșani - FOTOGALERIE
Teatrul ”Mihai Eminescu” Botoșani vă invită în acest sfârșit de săptămână, atât sâmbătă, 29 ianuarie 2022, cât și duminică, 30 ianuarie 2022, de la ora 18.00, la spectacolul ”Bani din cer”, de Ray Cooney.
Loading...
Cum a reușit Leon Dănăilă să treacă peste pierderea soției: Am rămas cu o dragoste cum nu se poate spune
Leon Dănăilă mergea în fiecare zi cu flori la soția lui atunci când aceasta era în spital, chiar și când Alexandrina intrase în comă.
Drifturi ratate la Cornișa, amatorii de senzații tari au bușit BMW-ul În stâlp – FOTOGALERIE
Drifturi, noaptea trecută, în parcul de agrement al municipiului reședință de județ.
Polițiștii au oprit la graniță un camion radiat din circulaţie de către autoritățile belgiene
Bărbatul de 38 de ani s-a ales cu dosar penal.
O nouă actriță la Teatrul „Mihai Eminescu”: M-am îndrăgostit de atmosfera colegială și de potențialul artistic al trupei - FOTO
Teatrul „Mihai Eminescu” este mai bogat începând din acest an.
Comorile neștiute ale județului: ”Micul Sfinx” din Botoșani
Știați că pe raza județului Botoșani ne putem mândri cu existenta unui "micuț Sfinx"?
Bebelușul de doar două luni și jumătate cu test pozitiv s-a stins pe patul de spital
O mamă și-a văzut fetița de doar două luni și jumătate răpusă de virus, medicii neputând să mai facă nimic pentru a-i salva viața.
Vă spun un secret: Sunt vaccinat dar îmi place să fac pe șmecherul. De aceea debitez atât de multe tâmpenii! Pe deasupra, sunt un frustrat. Dar, după cum spuneam, important este că sunt vaccinat.
17 octombrie 2021, 23:17
Am dovedit, o data în plus, că sunt prost. Mai mult, la ora la care scriu, am și niște tărie la bord. Săniuța. Dar tot îmi este frică de seringă.
17 octombrie 2021, 19:37
Aceasta asa-zisa profesoara,platita din bani publici,trebuia sa-si tina ora de muzica,nu de educatie sanitara.Aceasta manelista are competente medicale?Eu imi trimit copilul la scoala sa fie indobitocit?
17 octombrie 2021, 16:39
"Sunt prost. Și am patru clase. În plus, fac pe mine de frică atunci când văd seringa." un fragment din CV-ul unui idiot renumerat!"EVZ CapitalPodcastul EVZ- Play e locul unde se discută absolut liber despre gestionarea crizei sanitare de al cărei eșec autoritățile încearcă să se spele pe mâini. Viralizarea ultimelor ediții a scos la iveală o realitate: românii vor să li se spună adevărul inclusiv cel că statul, sub pretext că pune la dispoziție vaccinul, nu le oferă medicamente și îi lasă să moară. Europarlamentarul Cristian Terheş a vorbit miercuri despre un alt aspect îngrijorător legat de politica Bruxellesului în materie de vaccinuri Covid.Achiziția vaccinurilor Covid este halucinantă,nimeni nu a văzut contractele de achiziție dintre Comisia Europeană şi firmele de vaccin, nici măcar europarlamentarii din comisia de control bugetar, care se ocupă cu verificarea modului de cheltuire a banilor de către instituțiile europene.Este vorba mai exact de forma completă (neredactată) a contractelor, la care nu au acces nici măcar europarlamentarii.„Nimeni din Parlamentul European nu a văzut contractele needitate"Într-o intervenție în direct, europarlamentarul Cristian Terheș a dat detalii despre contractele suspecte încheiate la Bruxelles cu marile companii pharma producătoare de vaccinuri. „Nimeni din Parlamentul European nu a văzut contractele needitate. Nu vezi ce scrie pe pagină. Am făcut o cerere Guvernului să-mi pună la dispoziție toate contractele pe care le-a semnat cu firmele. M-am dus pe firul informației, nici în Comisia de control bugetar a CE (n.r. - nu au acces la contracte). Nimeni din Parlamentul European nu a văzut în integralitate aceste contracte", a explicat politicianul. Acesta pledează categoric pentru desecretizarea contractelor de achiziții.Miliarde de euro date companiilor pharma„Noi din ianuarie 2021 am făcut demersuri să vedem contractele. Dar săpând ne dăm seama că au fost ascunse și de alții. Vorbim de miliarde de euro date acestor firme private în urma unor contracte clasificate. Pe baza lor se promovează un produs medical, iar oamenii nu știu ce conține. Firmele de vaccinare spun că există top secrets", continuă europarlamentarul.Cristian Terheș acuză faptul că cetățenilor Europei li se ascund informații esențiale. „Contractele trebuiau puse la dispoziția cetățenilor de anul trecut de când s-au semnat". Un alt aspect alarmant al secretizării contractelor cu marile companii pharma este că nu se știe „cine va fi răspunzător pentru efectele adverse ale vaccinurilor Covid-19". Acesta a reamintit că informația despre legăturile suspecte ale șefei CE, Ursula von der Linden cu oficialii Pfizer nu a fost preluată mai deloc de presa mainstream din România.Marea întrebare: De ce guvernul nu a făcut nimic?Din Cluj, jurnalistul Octavian Hoandră a atras atenția că din punctul său de vedere, „e vorba de bani.Nimeni n-ar fi riscat să se afle că urmează niște urmări grave. Nu am nicio încredere în birocrații de la Bruxelles. De ce guvernul nu a făcut nimic? A avut ofertă de la Terapia să importe medicamente de primă fază. Eu de la Bruxelles nu am așteptări. Îmi pare foarte bine că Ungaria și Polonia s-au coalizat împotriva dictaturii Bruxellesului".În opinia jurnalistului Bogdan Comaroni, un motiv al acestei silenzio stampa a UE pot fi „comisioanele incluse pentru cele 1,8 miliarde de doze comandate de Comisia Europeană. Când faci contracte pe un număr uriaș de fiole evident că ai clauze de comisioane. Trebuie să știi care sunt sumele, cetățenii Europei plătesc. Ce e foarte grav e că apare recunoașterea că e un experiment. Poate se face tot posibilul ca aceste doze să fie consumate, să se facă presiune asupra populației. Adică să se limiteze drepturile cetățenești prin șantaj. Mai poate să apară că e o exclusivitate (n.r. - cu compania pharma)".
17 octombrie 2021, 16:10
Fac pe mine de frica vaccinului.
17 octombrie 2021, 14:48
Sunt prost. Și am patru clase. În plus, fac pe mine de frică atunci când văd seringa.
17 octombrie 2021, 14:36
căcâţu şi gaşaca lui spaima wc-ului!
17 octombrie 2021, 13:44
Când vii și spui că vaccinul este 100% sigur, că nu are efecte secundare și că te păzește în totalitate de Covid, iar apoi oamenii observă contrariul nu poți da vina pe analfabetismul funcțional.Când demarezi campanii penibile cu ”ce conține vaccinul? – vizita la bunici și distracția în cluburi”, de aproape tot românul începea instant să înjure când auzea mesajul, nu poți să te aștepți la alte rezultate. Când începi să ameninți cu vaccinarea obligatorie și, mai rău, când le dai bani oamenilor numai să se vaccineze ar trebui să știi că nu faci decât să accentuezi reticența. Este psihologie bazică. Unde ne aflăm acum? Într-un punct în care nimeni nu mai are încredere în nimic din ceea ce spun cei care ne conduc. Și cum să aibă încredere că ei doresc binele poporului, atâta vreme cât au refuzat brutal să accepte sau să cerceteze schema de tratament a medicului bronho-pneumolog Flavia Groșan. Când cineva vine și spune ”eu tratez și vindec Covid-ul” și tu, Guvern, nici nu vrei să auzi, ba, mai mult, încerci să-l și pedepsești pe acel om, încercând să-i furi dreptul de a profesa, păi cine să mai aibă încredere în tine?
17 octombrie 2021, 13:27
Tu ala care esti asa direct si-ti pui nick-ul meu mai tii minte Golaniada? Piata Universitatii? Tu daca esti vaccinat n-o sa ajungi in sicriu mai "nemuritorule"? Si nu mai fi asa direct ca numai boii o tin direct si dau apoi cu oistea in gard.
17 octombrie 2021, 13:08
Numele meu spune totul. În plus, sunt unul dintre primitivii care nu înțelege că medicina evoluează și că vaccinul ne ferește de sicriu. Ca să fiu foarte direct.
17 octombrie 2021, 12:32
Iohanis, Ada Macovei, Tampeanu, Cacatzu si multi altii au tot atata drept de a emite opinii medicale despre vaccin cat are dreptul sa emita si o profesoara de muzica!
17 octombrie 2021, 12:02
Ticalosilor, ati distrus tara asta. Toata vara ati stat cu mingile de golf in gura si nu ati cumparat medicamente ca sa tratati oamenii in spitale. Cine este vinovat de lipsurile in spitale - profesoara? Ati distrus tot ceea ce apartinea acestui popor timp de treizeci de ani si acum dati vina pe o profesoara ca zis ceva? Profesoara asta e de vina de esecul campaniei voastre cretine de vaccinare? Are dreptate in tot ce spune. datoria unui profesor adevarat este sa spuna adevarul. De cand exista delictul de opinie in tara asta? Trebuie sa se auda si opiniile contrare - asta inseamna democratie si libertate de exprimare! N-a obligat pe nimeni sa nu se vaccineze. Judecati-o voi acum ca va veni si vremea sa va judecam si noi pe voi jegosilor!
17 octombrie 2021, 11:59
Câtă școală și ce specialitate are cocoana asta de își permite să emită opinii medicale? Vaccinurile existente au fost create de specialiști reputați, de savanți nominalizați la premiul Nobel pentru medicină. Și vine această neica-nimeni să ne spună ce și cum cu vaccinarea. JENANT!
17 octombrie 2021, 09:08
Sunt un analfabet notoriu. Nu mă luați în seamă! Prostia mea nu are limite!
17 octombrie 2021, 06:48
"articolul 352 din Codul Penal e destul de clar în ceea ce priveşte sancţiunea cu privire la zădărnicirea combaterii bolilor”, Băi şmechere, e taman invers, voi guvernul lui căcâţu o să staţi la pârnaie pentru articolul 352 din Codul Penal. Tratamentul care dă rezultate de 100% costă doar 100 (o sută) de lei, iar voi nu aţi adus într-un an nimic pentru a salva oamenii de la moarte. Faceţi presiuni să speriaţi cetăţenii pentru-că s-au săturat de crimele voastre. Vine şi rândul vostru jegurilor.
16 octombrie 2021, 18:53
Cei care fac propaganda LGBT in scoli, cei care invata elevii sa inceapa viata sexuala si sa ia anticonceptionale, cei care invata elevii sa accepte casatoria intre persoane de acelasi sex , cei care sunt progresisti sunt bine primiti in scoli. O profesoara care indeamna la prudenta privind vaccinurile anticovid alaturi de prof. dr. Scripcaru, prof. dr. Monica Pop, prof. dr Luc Montagnier este condamnata sa fie data afara.
16 octombrie 2021, 18:41
Sondaj
Vă permiteți iarna aceasta să plecați într-o vacanță?
Da
Nu
Nu știu
Declaraţia zilei
”În același timp, pentru că tot a amintit dl Simion că i-am fost profesor în urmă cu mai bine de un deceniu, la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, la masteratul de istoria comunismului din România, aș face o ...
starshiners.ro%20
fashiondays.ro
Curs valutar
ieri
EUR
Euro
4.9443 lei
USD
Dolarul SUA
4.3840 lei
CHF
Francul elveţian
4.7621 lei
GBP
Lira sterlină
5.9238 lei
JPY
100 de yeni japonezi
3.8393 lei
XAU
Gramul de aur
260.3177 lei
MDL
Leul Moldovenesc
0.2439 lei
HUF
100 de Florinţi Maghiari
1.3742 lei
AUD
Dolarul Australian
3.1457 lei
CAD
Dolarul Canadian
3.4884 lei
CZK
Coroana Cehească
0.2017 lei
DKK
Coroana Daneză
0.6644 lei
Vremea
astăzi
Botosani
2.6 o C
Dorohoi
0.6 o C
Bucecea
1.9 o C
Darabani
0.1 o C
Saveni
1.0 o C
Ştefăneşti
-0.3 o C
Horoscop
astăzi
app traffic statistics