Președintele PSD Sorin Grindeanu a afirmat, într-o postare pe Facebook, că parlamentarii social-democrați vor depune amendamente la proiectele conținute în Pachetul 2 de măsuri pentru echilibrarea bugetului. Grindeanu susține că partidele din coaliție ar trebui să promoveze doar măsurile agreate de toate formațiunile partenere.
„După ce Guvernul va trimite legile la Parlament, grupul parlamentarilor social-democrați va formula amendamente pentru a corecta și alte puncte. Nu suntem de acord cu faptul ca mamele și pensionarii să plătească CASS, în timp ce multinaționalele câștigă peste 1,2 miliarde de lei prin scutirea de impozitul de 1% pe cifra de afaceri. Acest lucru este imoral și PSD nu poate susține astfel de lucruri!”, a scris Sorin Grindeanu.
Acesta susține că partidul său susține eliminarea privilegiilor și sinecurilor, însă nu va sprijini măsuri care să afecteze categoriile vulnerabile ale populației, fără o justificare economică reală.
Sursa https://www.hotnews.ro