Aventuri la volan cu una bucată cadru didactic, una bucată maşină, doi căţei şi multe pahare de alcool consumate în prealabil. Un profesor de 56 de ani din judeţul vecin a plonjat cu maşina pe un câmp la ieşirea din comuna Răchiţi spre Săveni. Suceveanul povesteşte că a evitat doi câini care i-au apărut brusc în faţă. Stelică Mitric, profesor în localitatea Baia din Fălticeni, Suceava povesteşte că se deplasa spre locuinţa mamei sale undeva pe malul Prutului pentru a-i duce…nişte cartofi. S-a pornit tocmai de la Suceava iar călătoria sa plină de peripeţii s-a încheiat la ieşirea din Răchiţi. Bărbatul a explicat că la momentul în care i-au apărut în faţă câinii a tras de volan dreapta. A plonjat de pe drum într-o vale joasă pe un câmp şi în mod fericit deşi a trecut peste mai multe şanţuri maşina sa, o Dacia Solenza a fost doar parţial avariată. La scurt timp au ajuns la faţa locului medicii de pe ambulanţă însă suceveanul nu avea decât o leziune minoră la cap astfel că a refuzat să fie transportat la spital.
Norocul său a ajuns la capăt însă în faţa poliţiştilor care l-au supus unui test cu aparatul etilotest pentru a vedea dacă a consumat băuturi alcoolice. Deşi iniţial a declarat extrem de hotărât că nu a pus gura pe alcool, când aparatul s-a înverzit şi a arătat o concentraţie de 0.89 mg/l în aerul expirat profesorul a ridicat din umeri şi a declarat că… s-a înşelat. În urma cercetărilor poliţiştii vor lua măsurile care se impun.