Premierul Ilie Bolojan așteptat la Botoșani de protestatari cu pietroaie în rucsac: Vă dau poze VIDEO

Președintele Consiliului Județean Botoșani, Valeriu Iftime a adus clarificări privitoare la plecarea din sediul Primăriei a premierului Ilie Bolojan. 

 

După discuția avută cu primarul Cosmin Andrei, ofițerii din Serviciu de Pază și Protecție (SPP) au decis ca plecarea sa să fie făcută pe ieșirea secundară. 

 

Premierul Bolojan, scos de SPP-iști prin spatele Primăriei pentru a scăpa de protestatari – VIDEO

 

Valeriu Iftime, președinte CJ Botoșani

„Dl prim ministru nu a fugit de presă, să știți. Dl prim ministru a fost luat, că am fost în echipă acolo și a fost sfătuit de către garda personală să nu vină prin față pentru că sunt contestatari care au pietroaie în geantă”

 

Clarificarea a fost făcută astăzi în ședința Comisiei de Dialog Social convocată de prefectul Raluca Curelariu, cu prezența parlamentarilor și sindicaliștilor botoșăneni. 

Liderii sindicali au izbucnit în râs. 

 

Valeriu Iftime, președinte CJ Botoșani

„Vă rog, e secundă... e ușor de râs. La Camera de Comerț, vă dau poza, la Camera de Comerț a venit un domn și a spus că este de la Camera de Comerț din Suceava. Deci, asta este o chestiune care poate fi verificată. A venit un domn cu un rucsac și a spus că este de la Camera de Comerț Suceava. Am încercat să-l găsim pe respectivul domn la Camera de Comerț din Suceava și nu am găsit. A venit SPP, l-a controlat și, vă dau poze, avea pietroaie în geantă. Asta este”,

 

Valeriu Iftime a mai spus că premierul Ilie Bolojan este o persoană asumată și nu a fugit de nimeni. Dimpotrivă, a purtat „discuții constructive” și a susținut și o declarație de presă jurnaliștilor prezenți: „E ușor să spui că fuge de ceva. Nu. Își asumă tot”. 

 

ACUM: Premierul Ilie Bolojan rupe tăcerea și oferă primele declarații de la Botoșani - LIVE 

 

Abonament BT Pătrat Mov

Abonează-te, citește Botosaneanul.ro fără reclamă și comentează cât vrei

Autentificare

Când au elevii botoșăneni vacanța de schi  

Redacția Botoșăneanul

Jan 22, 2026