Căpitanul celor de la FC Botoșani a fost sancționat de către comisia
de disciplină a Federației Române de Fotbal după gestul făcut în
partida disputată împotriva celor de la Astra Giurgiu, în urma căruia a
fost și eliminat din teren.
Florin Acsinte i-a aplicat un cot în figură jucătorului Gabriel Enache de la formația adversă, chiar în fața tușierului. Gestul său a fost extrem de discutat la televiziunile care transmit aceste competiții sportive mai ales prin prisma faptului că fundașul botoșănean și-ar fi observat adversarul înainte de a-l lovi. Ca atare, comisia de disciplină a FRF a decis ca Florin Acsinte să fie suspendat două etape și să achite o amendă în valoare de 5.000 de lei. Căpitanul celor de la FC Botoșani nu va evolua sâmbătă împotriva celor de la Oțelul Galați și nici în meciul din deplasare cu U Cluj. (G.E.) CITEȘTE:
Acsinte în genunchi după cotul de la Giurgiu: Nu există scuză pentru ce-am făcut