O alunecare de teren în vestul Norvegiei a distrus sâmbătă o porţiune de autostradă şi câteva zeci de metri de cale ferată, provocând moartea unei persoane, au anunţat autorităţile, relatează AFP, preluată de Agerpres.
O groapă enormă traversează cele două sensuri ale autostrăzii E6 şi calea ferată care se află de-a lungul carosabilului la Levanger, unde s-a produs alunecarea de teren, potrivit imaginilor difuzate de media norvegiene.
Un danez care muncea la faţa locului, dat dispărut, este considerat mort, a anunţat poliţia din districtul Trondelag într-un comunicat. Două case apropiate de locul alunecării de teren au fost evacuate.
Compania publică însărcinată cu gestionarea infrastructurii căilor ferate norvegiene efectua lucrări pentru stabilizarea solului de-a lungul căii ferate, a precizat compania pentru canalul de televiziune NRK.
Sursa https://www.hotnews.ro