IPS Teofan, mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, a fost internat la Spitalul „Sfântul Spiridon” din Iaşi, unde a fost supus unei intervenţii chirurgicale, informează sâmbătă Agerpres.
Purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Iașilor, preotul Constantin Sturzu, a transmis că Părintele Mitropolit Teofan a fost internat pentru o intervenție chirurgicală abdominală, legată de o afecțiune renală.
„Intervenția s-a desfășurat în condiții optime, evoluția postoperatorie fiind fără complicații. A fost externat şi se află acum la reședința mitropolitană, urmând a-şi relua, treptat, programul său obișnuit”, a precizat purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Iașilor, potrivit hotnews.ro.
„Părintele Mitropolit aduce mulțumiri tuturor celor care l-au purtat în rugăciune, precum şi echipei medicale de la Spitalul «Sfântul Spiridon» din Iaşi care l-a tratat cu profesionalism şi multă implicare sufletească. Dumnezeu să ne dăruiască tuturor binecuvântarea Sa cu sănătate sufletească şi trupească, cu pace şi cu bucurie”, a mai spus preotul Sturzu.
(Foto: bzi.ro)
Sergiu Bălășcău
Jan 12, 2025
Tragedie în judeţul Botoşani: Accident mortal produs de un tânăr de 18 ani
Redacția Botoșăneanul
Jan 12, 2025
Redacția Botoșăneanul
Jan 12, 2025
Șofer amendat cu 2.000 de lei de un echipaj de Poliție
Redacția Botoșăneanul
Jan 12, 2025
Șeful județului cu căciulă de miel: Vă spun ceva care nu vă place – VIDEO
Sergiu Bălășcău
Jan 12, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile