Acasă > Stiri Botosani > Marius Budăi, număr infim de voturi în PSD pentru funcția de ministru al Muncii

Marius Budăi, număr infim de voturi în PSD pentru funcția de ministru al Muncii

Marius Budăi, număr infim de voturi în PSD pentru funcția de ministru al Muncii

 

Partidul Social-Democrat și-a prezentat duminică propunerile pentru posturile pe care intenționează să le ocupe în viitorul guvern Bolojan.

 

Ministerul Muncii a fost câștigat de Florin Manole, cu un total de 48 de voturi. El a devansat-o pe Simona Bucura cu 5 voturi. Ceilalți candidați, Marius Budăi, demisionar de la Muncă în scandalul azilelor groazei, și Remus Gabriel Lăpușan nu au obținut decât 4, respectiv 2 voturi.

 

Radu Marinescu va continua să fie ministru al Justiției.

 

Ministerul Transporturilor a fost câștigat de Ciprian Șerban, care a obținut 68 de voturi.

 

Ministerul Energiei a fost obținnut de Bogdan Ivan, cu 93 de voturi, în timp ce contracandidatul său, Maricel Popa, a primit doar 4 voturi.

 

 

Ministerul Agriculturii a fost câștigat de Florin Barbu, actualul ministru, cu 52 de voturi, în fața senatorului PSD Sorin Moise, care a obținut 45 de voturi.

 

Ministerul Sănătății a fost preluat de Alexandru Rogobete, singurul care s-a înscris.

 

În aceeași ședință s-a stabilit și desemnarea lui Marian Neacșu pentru postul de vicepremier fără portofoliu și cea a lui Radu Oprea la conducerea Secretariatului General al Guvernului (SGG), potrivit romania.europalibera.org.

 

Primul Guvern cu cinci vicepremieri: LISTA noilor miniștri, niciun botoșănean propus

 

Abonează-te, citește Botosaneanul.ro fără reclamă și comentează cât vrei

Autentificare