Explozie de lumina, culoare si muzica simfonica, marti seara, in
Suceava. Aproape 3.000 de oameni au asistat la concertul pe care
Filarmonica din Botosani l-a sustinut in centrul orasului, relatează Pro
TV.
Cei care nu au mai avut loc pe scaune s-au inghesuit pe margine, de unde au admirat tot spectacolul. Seara s-a incheiat cu un foc spectaculos de artificii.
"Eu ca dirijor am simtit un public cald si plin de cunostinte muzicale. Ar fi interesant daca din strada i-am readuce din nou in sala, pentru ca au inceput sa lipseasca in sala", a declarat dirijorul Daniel Manase. Spectacolul s-a tinut sub cerul liber, in centrul orasului Suceava. Scaunele s-au ocupat din timp, semn ca muzica clasica are numerosi fani in Moldova. Cei trei mii de spectatori i-au aplaudat indelung pe artistii de la Filarmonica de Stat Botoşani. Cei mici au fost, desigur, extrem de incantati, iar pentru cei mai in varsta - muzica a avut parfum de tinerete.
Concertul face parte din proiectul "Simfonii de toamna", ajuns la cea de-a treia editie.