Acasă > Stiri Botosani > „Fals” taximetrist amendat cu 5.000 de lei de polițiștii botoșăneni 

„Fals” taximetrist amendat cu 5.000 de lei de polițiștii botoșăneni 

„Fals” taximetrist amendat cu 5.000 de lei de polițiștii botoșăneni 

Pe 2 martie 2026, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Botoșani împreună cu  formațiunile rutiere au organizat o acțiune pentru verificarea legalității transportului în regim de taxi, pe raza județului Botoșani.

 

În cadrul acțiunii, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, în localitatea Suhărău, un autoturism condus de către un tânăr, de 30 de ani, din municipiul Dorohoi.

 

În urma verificărilor efectuate de către polițiști, s-a constatat faptul că acesta efectua transport de persoane contra cost, fără a deține autorizație de taxi valabilă.

 

Conducătorul auto a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 5.000 de lei, pentru încălcarea prevederilor Legii 38/2003 privind transportul în regim de taxi și în regim de închiriere.

 

Totodată, ca măsură complementară, a fost dispusă reținerea certificatului de înmatriculare, a plăcuțelor cu numerele de înmatriculare și indisponibilizarea autovehiculului pentru o perioadă de șase luni.

 

Abonează-te, citește Botosaneanul.ro fără reclamă și comentează cât vrei

Autentificare