Ceremonia a avut loc de la ora 10:15 cu participarea a numeroși botoșăneni dar și oficialităților județului.
În fiecare an, pe data de 26 iunie este marcată Ziua Drapelului Național, simbolul devotamentului și al credinței
Alături de stemă, sigiliu și imn, drapelul este un simbol național oficial, așa cum prevede Constituția României.
La ceremonia de astăzi printre altele a fost intonat Imnul Național iar după prezentarea semnificației acestei zile, oficialitățile au primit Drapelul Național care ulterior a fost ridicat pe catarg.
Prefectul Raluca Curelariu, primarul Cosmin Andrei, vicepreședintele Consiliului Județean Constantin Burscu, comandantul Garnizoanei Militare și preotul militar au sărutat drapelul după care toți cei prezenți au urmărit defilarea Gărzii de Onoare.
Corul Militar Răzeșii coordonat de preotul militar a intonat Imnul Național la arborarea drapelului