În noaptea de sâmbătă spre duminică, fiind de serviciu prin comuna Durnești, Vasile, un agent din cadrul Secției de Poliție Rurală Ștefănești, a acordat sprijin unui echipaj medical care a intervenit pentru salvarea unui tânăr aflat în stop cardio-respirator.
Acesta a intrat în iazul din localitatea Guranda, însă nu a mai reușit să iasă, fiind scos de alți doi tineri, până la sosirea echipajelor medicale.
Pentru a asigura continuitatea manevrelor de resuscitare, polițistul s-a alăturat echipajului medical și a preluat, la rândul său, compresiile toracice.
După 30 de minute în care i-au fost aplicate manevrele de resuscitare, tânărului de 16 ani i-a revenit pulsul și a fost transportat la spital.
Nepot reținut după ce și-ar fi atacat bunicii cu spray paralizant și cu un cuțit pentru bani