Polițiștii l-au reținut pe agresor pentru 24 de ore.
Pe 24 iunie 2026, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Ștefănești au emis ordonanță de reținere, pentru 24 de ore, pe numele unui bărbat, de 39 de ani, cercetat sub aspectul comiterii infracțiunilor de lovire sau alte violențe și amenințare.
Din cercetările efectuate până în acest moment, a reieșit faptul că, acesta, la data de 23 iunie, ar fi agresat fizic un bărbat, de 73 de ani, care se deplasa pe drumul public din orașul Ștefănești.
Mai mult decât atât, ulterior, i-ar fi adresat și amenințări cu acte de violență victimei.
Bărbatul a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Botoșani.