ATENŢIE, şoferi botoşăneni: Poliţiştii locali cu ochii pe „parcările de şmecher” – FOTOGALERIE

Mai mulţi şoferi botoşăneni s-au trezit cu amenzi în urma unor controale desfăşurate de Poliţia Locală.

 

În parcursul zilelor 4 și 5 iulie 2018, polițiștii locali din cadrul Biroului Circulație pe drumuri publice, au acționat pentru înlăturarea cauzelor generatoare de blocaje rutiere, fiind desfășurate activități de responsabilizare a conducătorilor de autovehicule cu sarcina maximă autorizată mai mare de 3,5 tone, dar și a celor care parchează/staționează neregulamentar, acționându-se în special în apropierea trecerilor de pietoni.

 

Ca urmare a abaterilor constatate au fost aplicate 9 sancțiuni contravenționale conform prevederilor O.U.G. nr. 195/2002 – privind circulația pe drumurile publice, din care 5 sancțiuni pentru parcarea autoturismelor pe trecerea de pietoni și în raza de acțiune a indicatorului oprirea interzisă.

 

Polițiștii locali din cadrul Biroului Circulație pe drumuri publice, vor continua și în perioada următoare acțiunile pentru a fluidiza traficul rutier, a împiedica oprirea/staționarea autovehiculelor în locuiri nepermise, dar și în scopul respectării indicatoarelor rutiere cu semnificația „Accesul interzis” pe anumite sectoare de drum.

 

download from google play download from apple store

 


 

Abonament BT Pătrat Mov

Abonează-te, citește Botosaneanul.ro fără reclamă și comentează cât vrei

Autentificare