Dizidenții din Partidul Național Liberal au depus, vineri, alte patru acțiuni la instanță, dintre care două cu obiect ”ordonanță președințială”, solicitând judecătorilor să suspende efectele deciziilor luate, pe 21 iunie, în cadrul Congresul Național Extraordinar al liberalilor.
Spre deosebire de demersurile anterioare, în care au solicitat, la Tribunalul Ilfov, daune și suspendarea unor decizii ale Biroului Politic Național, de data aceasta, dosarele au fost depuse la Tribunalul București.
Nici unul dintre dosare nu are stabilit prim termen de judecată. Pârâți în fiecare dintre dosarele de ieri sunt PNL, președintele Ilie Bolojan și secretarul general al formațiunii, Dan Motreanu.
Conform informațiilor de pe portalul instanțelor aferente celor două procese cu obiect ”ordonanță președințială” și înregistrate, ieri după-amiază, la Tribunalul București reclamanții solicită unor complete de judecată suspendarea provizorie a executării efectelor hotărârilor luate, pe 21 iunie, de Consiliul Naţional Extraordinar al PNL.
În plus, reclamanții au mai depus și, tot ieri și tot la Tribunalul București, alte două dosare, în care solicită anularea pe fond a deciziilor luate la Congresul de acum șase zile.
Prima hotărâre adoptată atunci a fost de reconfirmare a poziției PNL de a nu mai face coaliție cu PSD, precum și excluderea din partid a acelor membri ai PNL care ar vota, susține sau participa la crearea unui guvern cu PSD. Prin a doua hotărâre, membrii partidului au solicitat demisia din partid a lui Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea, Hubert Thuma și a Alinei Gorghiu, urmând ca, în cazul neprezentării demisiilor până pe 22 iunie 2026, ora 12, să fie demarate procedurile de excludere.
Este al treilea demers, în decurs de opt zile, în care tabăra dizidenților din PNL se adresează instanțelor de judecată în tentativa de a suspenda decizii luate de forurile de conducere ale partidului, celelalte fiind înregistrate la Tribunalul Ilfov.
Au apărut Rareș Bogdan, Lucian Bode, Hubert Thuma și Adrian Veștea și, în ceea ce privește Botoșaniul, a dispărut Eduard Mititelu, deputatul care la congresul de săptămâna trecută a cerut membrilor delegației să voteze împotriva hotărârilor propuse de organizatori, în frunte cu Ilie Bolojan.
Atras de funcția de ministru delegat pentru transformare digitală în iluzoriul Cabinet Veștea, parlamentarul Mititelu a trecut în tabăra puciștilor.
După ce aceștia au pierdut categoric bătălia cu conducerea aleasă a PNL, iar numele său a apărut pe lista celor care urmează a fi excluși din partid, a evitat să mai aibă vreo ieșire publică pe această temă.
Este posibil ca între timp să fi realizat că mirajul unei poziții guvernamentale l-a făcut să nu realizeze că este de fapt împins în afara partidului printr-o manevră foarte abilă.
Deocamdată, fără explicații oficiale foarte clare, liberalii au amânat excluderea din partid a puciștilor, inclusiv a lui Eduard Mititelu.
Iar Valeriu Iftime, care l-a susținut pentru propulsarea în funcție, a arătat că și dacă Guvernul Veștea era votat de Parlament, deputatul Mititelu ar fi ocupat postul dintr-o postură independentă.
Și a menționat că nu poate întoarce hotărârile conducerii centrale.