Acasă > Stiri Botosani > Vitezomanul zilei cu 141 km/h: Șofer moldovean amendat cu 4.800 de lei și lăsat fără permis

Vitezomanul zilei cu 141 km/h: Șofer moldovean amendat cu 4.800 de lei și lăsat fără permis

vitezomanul zilei la botosani

Cea mai mare viteză înregistrată duminică, 19 iulie, pe drumurile din județul Botoșani a fost de 141 km/h, în localitatea Ștefănești.

La volan se afla un bărbat în vârstă de 40 de ani, din Republica Moldova, surprins de aparatul radar în timp ce circula cu aproape dublul vitezei legale admise în localitate.

 

Șoferul a fost sancționat contravențional cu o amendă în valoare de 4.800 de lei. Totodată, polițiștii au dispus suspendarea dreptului de a conduce pentru o perioadă de 120 de zile.

 

Acțiune cu zeci de amenzi și 19 permise reținute

 

Acțiunea a fost organizată de polițiștii din cadrul Poliției Orașului Ștefănești și a avut ca scop creșterea siguranței rutiere și depistarea conducătorilor auto care nu respectă regimul legal de viteză.

 

În cadrul controalelor au fost legitimate 43 de persoane și verificate 40 de autoturisme.

 

În urma neregulilor constatate, polițiștii au aplicat 32 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 70.000 de lei.

 

De asemenea, au fost reținute 19 permise de conducere pentru depășirea limitei legale de viteză.

 

Doi tineri au fugit de polițiști pe Calea Națională, dar au fost prinși