Anunțul ministrului USR al Economiei Radu Miruță că, în urma apelului său, au fost primite peste 600 de CV-uri din partea unor specialiști care vor să se implice în redresarea companiilor de stat a provocat un nou conflict cu PSD. „Trebuie numiți în funcții managerii cu «diplomă» de la USR”, a reacționat ironic secretarul general al Guvernului, Ștefan Radu Oprea, fost ministru al Economiei.
Oprea (PSD) a reacționat printr-un mesaj ironic, postat sâmbătă pe Facebook, în care atacă USR și pe ministrul Economiei, Radu Miruță.
„România are o problemă: cele 1000 de cv-uri de la USR. 600 sunt deja la Ministerul Economiei, așa că pot înțelege presiunea de pe umerii conducerii ministerului care trebuie să-și încalce toate „principiile” clamate până acum și să satisfacă mulțimea usr-istă avidă de funcții.
Dar lăsând gluma la o parte haideți să vedem realitatea despre guvernanța corporativă. Spiritul legii este ca politicul să nu mai poată interveni abrupt în procesul de selecție sau în activitatea decizională de zi cu zi a unei companii. Adică, conform principiilor OCDE, companiile de stat să activeze în piață ca oricare companie cu capital privat.
Ori tocmai acest lucru îl deranjează astăzi pe ministrul usr-ist, că litera legii interzice politizarea și numirea la bunul plac al unui decident politic, fie el și ministrul de resort, a conducerilor companiilor.
Dar misiunea rămâne misiune, trebuie numiți în funcții cei mai buni managerii ai țării, cei cu „diplomă” de la USR. Acest lucru de altfel a început”, susține fostul ministru PSD al Economiei, care îi aduce mai multe acuzații lui Radu Miruță.
Într-o intervenție de sâmbătă de la Digi24, deputatul PNL Ciprin Dobre a vornit despre o „reacție aproape istericuță” a ministrului USR:
„Aș putea să o înțeleg dacă acestă discuție ar fi în interiorul coaliției. Munca într-un guvern nu se face doar prin declarații pentru admirație. Să pună osul la treabă”.
Ministrul Economiei, Radu Miruţă, a declarat, vineri, că unele companii aflate în subordinea ministerului au fost lăsate să devină neperformante pentru că se doreşte să treacă în faliment pentru că sunt nişte ochi aţintiţi să tragă din patrimoniul acestor companii”.
Sursa https://www.hotnews.ro