Acasă > Top News > ULTIMA ORĂ: Un copil a căzut dintr-un bloc de pe strada Grivița 

ULTIMA ORĂ: Un copil a căzut dintr-un bloc de pe strada Grivița 

copil cazut din bloc

Echipajul de terapie intensivă mobilă SMURD a intervenit, în urmă cu puțin timp, pe strada Grivița din municipiul Botoșani, pentru acordarea primului ajutor unui copil în vârstă de 5 ani, care a căzut de la etajul I al unui bloc.

 

 

Observat de o femeie

 


Alarma a fost dată de o femeie care a observat copilul rănit și a solicitat sprijin prin apel la 112. La sosirea forțelor de intervenție, băiețelul era conștient și cooperant. Acesta a fost preluat de echipajul medical și transportat la spital pentru îngrijiri de specialitate.


Pentru prevenirea unor astfel de evenimente, pompierii recomandă părinților și tuturor adulților care au în grijă copii să acorde o atenție deosebită măsurilor de siguranță în locuință. 


Copiii sunt curioși și pot fi atrași de ferestrele deschise sau de balcoane, iar o clipă de neatenție poate duce la situații periculoase.

 

 

Pentru siguranța celor mici:

 

 

▪️ supravegheați permanent copiii, mai ales dacă locuiți la bloc;
▪️ închideți ferestrele atunci când nu vă aflați în aceeași cameră cu copilul;
▪️ utilizați sisteme speciale de blocare a ferestrelor;
▪️ nu amplasați mobilier lângă geamuri sau balcoane, deoarece poate fi folosit de copii pentru a ajunge la fereastră;
▪️ nu vă bazați pe plasele pentru insecte – acestea nu sunt concepute pentru a susține greutatea unui copil;
▪️ explicați-le copiilor, pe înțelesul lor, pericolele la care se pot expune atunci când se apleacă pe geam sau se joacă în apropierea ferestrelor.

 

Furtuna a făcut ravagii: Unitate sanitară blocată, acoperiș dezintegrat, mașini lovite