Un cetățean turc de 24 de ani a fost reținut de polițiștii de frontieră din Rădăuți Prut, după ce a încercat să treacă ilegal râul Prut pentru a intra în România. Acțiunea a fost posibilă datorită cooperării operative dintre autoritățile române și cele din Republica Moldova.
În data de 31 ianuarie 2025, în urma schimbului operativ de date și informații cu autoritățile de frontieră din Republica Moldova, poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Rădăuți Prut – ITPF Iaşi au identificat un cetățean, care a încercat să treacă ilegal frontiera de stat peste râul Prut, cu intenția de a intra pe teritoriul național.
Imediat, un echipaj format din polițiști de frontieră din cadrul sectorului a reținut persoana.
În urma verificărilor efectuate, colegii noștri au stabilit că acesta este un cetățean turc, cu vârsta de 24 de ani, care a declarat că intenţiona să ajungă într-un stat din vestul Europei.
Polițiștii de frontieră continuă cercetările pentru săvârșirea infracțiunii de trecere ilegală a frontierei de stat, iar tânărul a fost preluat de către autoritățile moldovene în baza acordului de readmisie.
Jandarmii botoșănenii au plantat arbori pe două hectare de teren
Gabriela Erdic
Mar 26, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 26, 2025
Un scandalagiu s-a ascuns sub canapea de mascații care au venit să îl ridice de acasă
Redacția Botoșăneanul
Mar 26, 2025
Cinste lor! Ei sunt elevii calificați la etapele naționale ale olimpiadelor școlare – LISTA
Redacția Botoșăneanul
Mar 26, 2025
Anunț important pentru șoferi: Probleme cu emiterea rovinietei
Redacția Botoșăneanul
Mar 26, 2025
Trebuie evacuați din locuințele statului cetățenii cu mai mult de trei amenzi pentru tulburarea liniștii și ordinii publice?
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile