Ştiri
Un profesor a câștigat 25.000 de euro din meditații, într-un singur an

Un cadru didactic a reușit să câștige într-un singur an peste 25.000 de euro din meditații.

Cel mai mare câștig din județ

 

Autoritățile locale susțin că acesta este cel mai mare câștig obținut din meditații în județ și a fost declarat în anul 2021.

 

Profesorul care este din localitatea Rădăuți, județul Suceava a declarat anul trecut suma câștigată din meditații la Administrația Finanțelor Publice din județul Suceava, iar oficialii din respectiva instituție susțin că acesta este cel mai mare câștig obținut din meditații declarat în 2021.

 

Potrivit Antena3, profesorul a încasat, în medie, 2.100 de euro lunar doar din meditații. Din suma totală de aproximativ 25.000 de euro, acesta a plătit impozite de aproape 13.000 de lei către fisc.

 

Profesorul din Rădăuți nu este singurul care câștigă bine din meditații

 

Se pare că profesorul din Rădăuți nu este singurul care a obținut câștiguri frumoase din meditații. Un dascăl din Suceava a câștigat peste 19.000 de euro anul trecut din aceste activități, iar un profesor din Fălticeni a obținut aproximativ 15.000 de lei în 2021 din pregătirile particulare cu elevii.

 

Cu toate acestea, potrivit sursei citate, mulți profesori nu declară la ANAF veniturile pe care le obțin din meditații. În județul Suceava, de pildă, doar 55 de profesori au declarat aceste venituri suplimentare.

 

Din raportările înregistrate la Administrația Financiară, cele mai mari câștiguri din meditații le-a avut un profesor din Arad. El a raportat venituri de aproximativ 60.000 de euro din meditații în 2021. Potrivit unor estimări, piața meditațiilor din România se situează la aproximativ 120 de milioane de lei pe lună.

 

Alt campion

 

Un profesor din Arad a devenit campion la bani câștigați din meditații. El a declarat la ANAF că a obținut aproximativ 300.000 de lei, adică în jur de 60 de mii de euro, doar din meditații.

 

Președintele Agenției Naționale de Administrare Fiscală, Lucian Heiuș, a declarat că profesorii români au raportat pentru anul trecut la ANAF venituri de zeci de mii de lei, sau chiar de euro din meditații.

 

„Au fost situații în care profesorii care dau meditații s-au autorizat și au declarat. Undeva în vestul țării, la Arad cred, un profesor a declarat venituri de vreo 60.000 de euro și a plătit impozit, la Timișoara un altul a declarat 50.000 de lei și a plătit impozit. Deci lucrurile, încet încet, intră în normalitate. Iar ce ne dorim noi ca ANAF, nu este ca noi să controlăm și să prindem pe cineva, ci contribuabilii din România să aibă un comportament fiscal corect. Ăsta este scopul final”,

a declarat Lucian Heiuș, președintele ANAF.

 

ANAF a publicat recent un ghid al profesorului care încasează bani din meditații. Acesta are obligația de a se înregistra la Registrul Comerțului, de a avea casă de marcat și de a plăti impozit pentru veniturile realizate.

Urmărește-ne și pe Google News

loading...
VESTE mare pentru profesorii de la palatele și cluburile copiilor - ANUNȚUL ministrului

 

ACUM: Aleșii locali dezbat problemele orașului în formulă completă – VIDEO & FOTOGALERIE
Consilierii locali au luat loc la masa dezbaterilor din sala Mihai Eminescu a Primăriei pentru ședința ordinară aferentă lunii noiembrie.
Poliția Botoșani are o absolventă de excepție: Cea mai mare medie dintre toți noii polițiști ajunși la Inspectorat
 Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) a precizat ca botoșăneanca este pe locul 50 din 1.600 de elevi.
ACUM: Șefi noi la vămi, directorii convocați de prefect – FOTOGALERIE
Zeci de conducători ai unităților de stat se află la această oră la Palatul Administrativ, acolo unde s-a întrunit Colegiul Prefectural în ședința aferentă lunii noiembrie.
ANUNȚ Modern Calor: Probleme cu plățile on-line – Ce se întâmplă
S.C. MODERN CALOR S.A., anunță că în perioada 30 noiembrie – 3 decembrie, vor avea loc operațiuni de mentenanță asupra platformei informatice, motiv pentru care, serviciile on-line ale sistemului nu vor fi accesibile.
USR Botoșani: Salariile nesimțite ale șefilor Nova ApaServ puse la adăpost de PSD
PSD a demonstrat din nou, în ședința Consiliului Județean, că girează jaful de la Nova ApaServ. Prin votul majoritar de ieri, reprezentanții PSD au scos de sub incidența măsurilor de austeritate aprobate chiar de Guvernul lor, salariile de până la 20.000 de lei ale celor din conducere.
ASTĂZI: Casa unui botoșănean în flăcări, pompierii chemați de urgență
Pompierii au intervenit la timp și au reușit să stingă incendiul.
ACUM: O nouă zi de proteste în centrul orașului – FOTO&VIDEO
Seria protestelor organizate în municipiul reședință de județ continuă cu o nouă zi.
ACUM: Protest la Spitalul Mavromati cu zeci de angajați - Nu toți bugetarii au salarii nesimțite - FOTO & VIDEO
Peste 40 de angajați de la cea mai mare unitate medicală din județ protestează în aceste momente.
O botoșăneancă de 13 ani a câștigat trofeul pentru muzică ușoară la un prestigios concurs - FOTOGALERIE
Aceasta a participat la un festival național de interpretare muzicală din Suceava.
Contractul pentru noul pavilion de la Penitenciar a fost semnat - GALERIE FOTO cum va arăta
Anunțul a fost făcut de către angajații Penitenciarului din Botoșani.
ACCIDENT pe drumul Botoșani – Suceava, persoană încarcerată extrasă de pompieri – FOTOGALERIE
Autoturism ieșit în afara părții carosabile, pe drumul național Botoșani – Suceava.
Bărbat omorât de trenul Iași – Dorohoi: L-a lovit trenul, era agățat acolo VIDEO
Un incident tragic a avut loc în această seară, când un bărbat de 55 de ani a fost lovit mortal de trenul R11433 Iași - Dorohoi în timp ce se afla în zona șinelor de cale ferată.
Ziua Națională a României organizată în trei orașe ale județului – PROGRAMUL manifestărilor
Reprezentantul Guvernului în teritoriu, Sorin Cornilă, a condus astăzi, la sediul Instituției Prefectului Județul Botoșani, în sala Ștefan Luchian, o ședință de lucru de organizare a manifestărilor dedicate Zilei Naționale a României.
Campanie Nova Apaserv împotriva botoșănenilor fără contract: Amenințări cu amenzi, procese și debranșări
SC Nova Apaserv S.A. informează din nou utilizatorii persoane fizice cu privire la utilizarea serviciilor de alimentare cu apă și canalizare fără contract. Trimitem mai jos comunicatul de presă trimis redacției.
Liviu Toma, după congres: Rămânem în continuare PRO administrație și PRO dezvoltare
O delegație a Organizației Județene PRO România a participat sâmbătă la Congresul Național al partidului, organizat la București.
Într-o liniște „asurzitoare” consilierii au votat o investiție de 2,7 milioane de euro la depozitul „model” al județului – VIDEO
Aparenta investiție este pentru evitarea unei catastrofe ecologice la depozitul de la Stăuceni despre care șefii județului arată că este un „model de bune practici”.
ANUNȚ către botoșănenii ce vor tăia porcul de sărbători
Vicepreședintele Autorității Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a transmis noi vești cetățenilor ce vor sacrifica porcul pentru sărbătorile de iarnă.
Județul protestelor: Și profesorii ar putea intra în grevă din ianuarie
Profesorii amenință cu o nouă grevă dacă nu își văd salariile mărite de la 1 ianuarie, așa cum li s-a promis în vară.
Cum îți păstrezi mașina în bună stare de funcționare? Asigurarea CASCO, aproape obligatorie
(P) Mașina nu mai este demult un lux, ci este, pentru cei mai mulți, un mijloc de transport fără de care nu-și concep viața cotidiană, mai ales în tumultul epocii moderne.
E groasă treaba: Drumarii AMENINȚĂ cu proteste în timp ce iarna grea bate la ușă
Reprezentanții Sindicatului Drumarilor „Elie Radu” susțin că aplicarea legii cu privire la măsurile fiscal-bugetare în cadrul Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) ar duce la o destabilizare totală a instituției.
Sondaj
A fost politizată ediția din acest an a Balului Oamenilor de Afaceri?
Da
Nu
Nu știu / nu mă interesează
Declaraţia zilei
„Este un memoriu foarte amplu și bănuiesc că este un... provin informațiile de la un fost manager de la Nova Apaserv. Atât timp cât a fost acolo nu a rezolvat? Bănuiesc că este și frustrat acum și vă spun dvs. informațiile ce ...
answear.ro%20
inpuff.ro
Curs valutar
astăzi
EUR
Euro
4.9725 lei
USD
Dolarul SUA
4.5419 lei
CHF
Francul elveţian
5.1534 lei
GBP
Lira sterlină
5.7376 lei
JPY
100 de yeni japonezi
3.0556 lei
XAU
Gramul de aur
294.1024 lei
MDL
Leul Moldovenesc
0.2544 lei
HUF
100 de Florinţi Maghiari
1.3086 lei
AUD
Dolarul Australian
3.0036 lei
CAD
Dolarul Canadian
3.3433 lei
CZK
Coroana Cehească
0.2044 lei
DKK
Coroana Daneză
0.6669 lei
Vremea
astăzi
Botosani
6.1 o C
Dorohoi
3.1 o C
Bucecea
3.9 o C
Darabani
2.3 o C
Saveni
5.3 o C
Ştefăneşti
5.8 o C
Horoscop
astăzi
app traffic statistics
© Copyright 2009 - 2023 Botoşăneanul. Toate drepturile rezervate.