Șeful județului nemulțumit de managerul unei instituții: Trebuie schimbat; Are niște emoții când mă vede  - VIDEO

Subiectul a fost atins în cadrul ședinței extraordinare a Consiliului Județean de vineri, 12 septembrie 2025. 

 

Valeriu Iftime nemulțumit

 

 

Iar asta după ce consiliera județeană Ionela Aiftincăi a adus în atenție o serie de probleme de la Biblioteca Județeană „Mihai Eminescu”.

 

Biblioteca Județeană, instituție aflată în subordinea Consiliului Județean, este condusă de Ersilia Iacob. Iar șeful administrației județene s-a arătat nemulțumit de actualul manager. 

 

Reamintim că la evaluare managerul acestei instituții de cultură a fost notat cu 9,96. De aceea, șeful CJ-ului consideră că trebuie schimbat complet regulamentul de evaluare. 

 

 

Valeriu Iftime, președinte Consiliul Județean.

„Pare o instituție fără gospodar adevărat. Anul trecut, comisiile de evaluare i-au dat punctaj maxim. Nu aș vrea să fiu un om radical, dar vă rog să vă gândiți să avem un sistem de evaluare a fiecărui manager cu lucruri clare, măsurabile.”

 

 

„Nu pot să spui că e un manager grozav.”

 

 

Șeful administrației a fost de părere că această instituție trebuie să aibă o nouă conducere. 

 

Valeriu Iftime, președinte Consiliul Județean.

„Nu pot să spui că e un manager grozav. Eu o respect pe doamna, o știu, am văzut-o, are niște emoții când mă vede... Atunci când numești un manager la o instituție el este acolo suveran, își face treaba, exact ce scrie în fișa postului. Dar dacă lucrurile nu funcționează, trebuie schimbat.”

 

Ersilia Iacob a fost numită la conducerea Bibliotecii Județene în anul 2021, după pensionarea Corneliei Viziteu.

 

Abonament BT Pătrat Mov

Abonează-te, citește Botosaneanul.ro fără reclamă și comentează cât vrei

Autentificare