Planuri de extindere pentru un retailer.
Altex a preluat o reţea de circa 30 de magazine Brico Dépôt, dintre care zece în proprietate şi alte 20 cu chirie.
La finalul anului trecut, Dan Ostahie, fondatorul retailerului electro-IT Altex şi unul dintre cei mai puternici antreprenori locali, a cumpărat reţeaua de magazine de bricolaj Brico Dépôt din România, iar acum antreprenorul vorbeşte despre planurile pentru viitorul apropiat.
„Dezvoltăm şi deschidem magazine noi, dar şi cumpărăm dintre cele existente, unde funcţionăm în chirie. După ce le preluăm, vom şi investi în a le aduce la standarde. Cât priveşte expansiunea, în 2026 vrem să deschidem două magazine, iar în următorii ani ţintim trei-cinci inaugurări anual. Asta e doar pentru Brico Dépôt, Altex având şi el planurile lui“, explică antreprenorul.
Altex a preluat o reţea de circa 30 de magazine Brico Dépôt, dintre care zece în proprietate şi alte 20 cu chirie.
Pentru a finanţa tranzacţia, dar şi investiţiile planificate în reţea, omul de afaceri ia bani de la Raiffeisen şi Banca Europeană de Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD). Mai exact, Raiffeisen acordă un credit de 43 milioane de euro antreprenorului local, iar din această sumă, jumătate este oferită de BERD.
Brico Dépôt, care operează pe plan local prin firma Bricostore România, a încheiat 2024 cu o cifră de afaceri de 1,5 miliarde de lei (300 mil. euro), în scădere cu 2% faţă de anul precedent, scrie zf.ro
Din 2011, compania e constant pe pierdere, adunând în aceşti ani o „gaură” de aproape 1,5 mld. lei. Entitatea a fost radiată în octombrie 2025, iar magazinele sunt operate pe firma Altex.
Anul trecut, Altex a obţinut afaceri de 7,7 mld. lei, plus 9% şi profit net de 380 mil. lei, fiind liderul detaşat al electroIT-ului românesc, cu o reţea de peste 135 de magazine.