Mai mult de jumătate dintre aleşii din Răchiţi au semnat pentru convocarea unei şedinţe a Consiliului Local în care să se dezbată demiterea viceprimarului Vasile Adăscăliţei (foto Adevărul). Acesta ocupă cu titlu de interimar şi funcţia de primar după decesul social-democratului Toader Buliga şi luni a depus adeziune la PDL. Cum el a candidat la alegerile locale din 2008 pe lista Partidului Conservator şi potrivit statutului aleşilor locali primarul, viceprimarul sau consilierul care demisionează din formaţiunea care l-a propulsat îşi pierde automat mandatul, şapte consilieri locali au semnat pentru convocarea unei şedinţe extraordinare. Aceasta trebuia să aibă loc în cursul zilei de vineri, numai că s-a descoperit că o problemă ca înlocuirea viceprimarului nu ar putea să fie dezbătutră într-o şedinţă extraordinară, ci una ordinară de Consiliu. Cum aceasta din urmă are loc, de obicei, în ultima săptămînă a acestei luni înseamnă că înlocuirea lui Adăscăliţei în campania electorală devine aproape imposibilă atît timp cît alegerile din comună sînt programate pe 30 mai.
Elevii de liceu vor avea o nouă materie opțională
Jun 23, 2026
Se schimbă Codul Rutier: Șoferii care sunt vizați
Jun 23, 2026
Președintele a chemat iar partidele la consultări
Jun 23, 2026
Tânăr dus la pușcărie după ce a nenorocit o fată
Jun 23, 2026