Guvernul României a anunțat o serie de măsuri destinate sprijinirii consumatorilor vulnerabili în 2025, în contextul eliminării plafonării prețurilor la gaze și electricitate.
Una dintre aceste măsuri este revenirea cardurilor de energie, utilizate anterior pentru ajutarea pensionarilor și altor categorii vulnerabile în plata facturilor la utilități. Totuși, noile carduri vor avea modificări semnificative și un sprijin financiar redus comparativ cu anii precedenți.
Conform surselor oficiale, cardurile de energie vor fi alimentate cel mai probabil începând cu 1 aprilie 2025. Această măsură vizează sprijinirea consumatorilor vulnerabili într-un context economic dificil. Beneficiarii principali includ pensionarii cu venituri mici, persoanele cu dizabilități și familiile aflate în dificultate.
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a confirmat intenția Guvernului de a continua aceste ajutoare financiare, fără a specifica încă valoarea exactă sau mecanismele prin care vor fi distribuite.
„Sunt ferm convins că acei consumatori vulnerabili, cu venituri mici, cei pentru care plata acestor facturi reprezintă o povară în bugetul familiei vor fi protejați de Guvernul României, indiferent de cum va arăta schema”, a declarat ministrul Burduja pentru digi24.ro
Potrivit informațiilor furnizate de surse guvernamentale, următoarele categorii vor fi eligibile pentru acest sprijin financiar, scrie româniatv.net:
– Pensionarii cu venituri sub 2.300 de lei;
– Pensionarii de invaliditate cu venituri mici;
– Persoanele cu handicap grav, accentuat sau mediu;
– Familiile care primesc alocație de susținere;
– Persoanele sau familiile care beneficiază de ajutor social.
Dragostea, sărbătorită la Teatrul ”Mihai Eminescu” prin două zile de spectacole inedite
Redacția Botoșăneanul
Feb 19, 2025
Redacția Botoșăneanul
Feb 19, 2025
ULTIMĂ ORĂ: Pompieri, ambulanță și poliție lângă mall, la ușa unui botoșănean
Redacția Botoșăneanul
Feb 19, 2025
Amenzi de peste 31 de mii de euro date de inspectorii ITM Botoșani în luna ianuarie
Redacția Botoșăneanul
Feb 19, 2025
O lebădă slăbită și grav rănită, salvată din apele unui iaz din Botoșani
Redacția Botoșăneanul
Feb 19, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile