Acasă > Stiri Botosani > „Profesorul a scris lucrarea așa cum i-a dictat copilul”. Povestea unui elev cu dislexie și disgrafie care a susținut Evaluarea Națională cu adaptări speciale

„Profesorul a scris lucrarea așa cum i-a dictat copilul”. Povestea unui elev cu dislexie și disgrafie care a susținut Evaluarea Națională cu adaptări speciale

„Profesorul a scris lucrarea așa cum i-a dictat copilul”. Povestea unui elev cu dislexie și disgrafie care a susținut Evaluarea Națională cu adaptări speciale

 

Mihai, absolvent al Școlii Gimnaziale „Pia Brătianu” din București, a susținut Evaluarea Națională 2026 separat de colegii lui, într-o sală de clasă în care se aflau un profesor de sprijin și doi supraveghetori. Băiatul are 14 ani, e diagnosticat cu dislexie, disgrafie și discalculie, iar acest lucru îl împiedică să înțeleagă ceea ce citește, să scrie lizibil și să calculeze cu ușurință.

Are certificat de elev cu cerințe educaționale speciale (CES), care i-a permis să susțină Evaluarea Națională în condiții diferite, însă primind exact aceleași subiecte. A avut voie să aibă asupra lui un calculator mic și niște hărți cu scheme mentale care să-l ajute să facă anumite conexiuni.

Când profesorul scrie în locul unui elev în timpul examenului, mulți ar putea crede că este un avantaj. În realitate, pentru un copil cu disgrafie severă este singura modalitate prin care răspunsurile lui pot fi citite și evaluate corect.

„Iancu este disgraf și scrie atât de urât încât nu se înțelege nimic. La matematică, la testele de la școală, se mai descurca, dar la română rezolvările erau tăiate și profesorul îi scria: «ilizibil». Practic, fără adaptări speciale, profesorii n-ar fi avut ce să puncteze”, explică mama lui, Maria.


Citește mai mult pe Hotnews.ro

Sursa https://www.hotnews.ro