Agenția Națională de Integritate (ANI) a sesizat Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție.
ANI a constatat starea de incompatibilitate, conflictul de interese de natură administrativă sau a sesizat organele de urmărire penală, în cazul a 12 aleși locali.
Unul dintre cazuri face referire la un primar din Botoșani. Este vorba despre Vasile Sasu, primarul comunei Durnești.
Potrivit informațiilor transmise de AN,I în perioada exercitării mandatului de primar, a emis la data de 22 iulie 2019, un act prin care s-a obținut un folos patrimonial pentru soția fiului său ( afinul său de gradul I), respectiv a emis Dispoziția privind încadrarea acesteia în funcția contractuală de referent la Compartimentul Resurse Umane, Asistență Socială, Autoritate Tutelară și Stare Civilă din cadrul aparatului de specialitate al primarului.
Agenția Națională de Integritate a sesizat Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție cu privire la existența unor indicii referitoare la posibila săvârșire de către SASU VASILE a infracţiunii de folosire a funcției pentru favorizarea unor persoane, prevăzută de art. 301 din Codul Penal, întrucât, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, a semnat dispoziția privind numirea norei sale într-o funcție contractuală în cadrul aparatului de specialitate al primarului.
Deținuții de la Botoșani au ieșit la plantat copaci alături de profesori și elevi
Redacția Botoșăneanul
Mar 26, 2025
Jandarmii botoșănenii au plantat arbori pe două hectare de teren
Gabriela Erdic
Mar 26, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 26, 2025
Un scandalagiu s-a ascuns sub canapea de mascații care au venit să îl ridice de acasă
Redacția Botoșăneanul
Mar 26, 2025
Cinste lor! Ei sunt elevii calificați la etapele naționale ale olimpiadelor școlare – LISTA
Redacția Botoșăneanul
Mar 26, 2025
Trebuie evacuați din locuințele statului cetățenii cu mai mult de trei amenzi pentru tulburarea liniștii și ordinii publice?
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile