Totul a pornit de la o căsătorie care a avut loc pe data de 3 octombrie anul acesta. Doi tineri și-au unit atunci destinele și ei sunt cei care i-au adus acuze foarte grave șefului Oficiului de Stare Civilă Botoșani, Constantin Gabur.
Botoșănenii l-au acuzat pe șeful din Primărie că le-ar fi pretins o sumă de bani, sub forma unei taxe pentru căsătoria oficiată pe perioada week-end-ului. Cum nu a fost eliberată o chitanță iar cei doi tineri au povestit ulterior episodul și altor persoane, cei doi au decis să depună o reclamație împotriva șefului de la Starea Civilă.
Ulterior, o astfel de sesizare a fost depusă și la Parchetul de pe lângă Tribunalul Botoșani. Procurorul de caz a început cercetările în colaborare cu un ofițer din cadrul Direcției Generale Anticorupție (DGA).
Ulterior, dosarul a plecat către Direcția Națională Anticorupție – Serviciul Teritorial Suceava.
”A fost declinat dosarul la DNA Suceava, astfel încât cel puțin pentru moment nu mai este la noi. Este vorba despre competența persoanei, fiind vorba despre un șef și o instituție publică, așa a considerat procurorul că se încadrează pe competența DNA. Acum vom vedea dacă soluționează ei sau trimit înapoi la noi”, a declarat procurorul Valeriu Chihaia din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Botoșani.
Imediat după izbucnirea scandalului, Constantin Gabur a solicitat concediu de odihnă, după ce și-a pierdut și un părinte. De altfel, primarul Ovidiu Portariuc a emis o dispoziție prin care l-a suspendat din funcția de ofițer de stare civilă până la finalizarea cercetărilor.
EXPLOZIV: Nunți pe șpagă la Starea Civilă, miri puși să plătească ”taxă de week-end”: Ne-a dat și rest
Ofițerul Stării Civile - INTERZIS de la primar să mai oficieze căsătorii
Au început simulările la bac: Sute de absenți la prima probă în liceele din Botoșani
Redacția Botoșăneanul
Mar 24, 2025
Idei de cadouri de Paște pentru părinții pasionați de tehnologie
Redacția Botoșăneanul
Mar 24, 2025
Motanul Costică salvat dintr-un castan de pompierii botoșăneni
Redacția Botoșăneanul
Mar 24, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 24, 2025
Investiții anunțate în mai multe stații de cale ferată din Botoșani
Redacția Botoșăneanul
Mar 24, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile