Acasă > Stiri Botosani > O biserică din municipiul Botoșani sărbătorește 200 de ani de la ctitorire cu o slujbă arhierească

O biserică din municipiul Botoșani sărbătorește 200 de ani de la ctitorire cu o slujbă arhierească

O biserică din municipiul Botoșani sărbătorește 200 de ani de la ctitorire cu o slujbă arhierească

Biserica „Întâmpinarea Domnului” (Roset) va sărbători 200 de ani de la ctitorire.

 

Evenimentul jubiliar va reuni clerici, autorități și credincioși într-o manifestare de amploare dedicată memoriei înaintașilor și continuității vieții spirituale.

 

Ridicată în anul 1826 prin osteneala și jertfa ctitorilor Costache Roset și Maria Roset, biserica a devenit de-a lungul timpului un important reper spiritual pentru municipiul Botoșani. Timp de două secole, generații întregi de credincioși au trecut pragul acestui sfânt lăcaș pentru a primi binecuvântarea Sfântului Botez, pentru a participa la Sfânta Cununie, pentru a se întări prin rugăciune și pentru a găsi alinare în momentele dificile ale vieții.

 

Anul 2026 va fi unul deosebit pentru parohia botoșăneană, marcând împlinirea a 200 de ani de existență neîntreruptă. Sub genericul „Credință. Tradiție.Unitate”, organizatorii pregătesc o serie de manifestări religioase și culturale dedicate acestui important jubileu.

 

Punctul culminant va avea loc duminică, 12 iulie 2026, când va fi săvârșită Sfânta Liturghie Arhierească de către Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor. Slujba festivă va fi oficiată cu prilejul aniversării a două secole de la ctitorirea bisericii și va constitui un moment de rugăciune, recunoștință și comemorare a tuturor celor care au contribuit la păstrarea și dezvoltarea acestui sfânt așezământ.