Eurovision: Regulile de vot se schimbă drastic după scandalurile recente!

 

Uniunea Europeană de Radio și Televiziune (EBU) a anunțat modificări majore ale sistemului de vot de la Eurovision, după controversele din ultimii ani. Numărul de voturi permise per telespectator va fi redus de la 20 la 10, pentru a limita potențialele interferențe.

Conform Agerpres, votul juriului va fi reintrodus în semifinale, iar EBU promite „întărirea măsurilor tehnice pentru detectarea și blocarea voturilor frauduloase sau coordonate”.

Decizia vine după ce edițiile recente au fost marcate de polemici, inclusiv legate de numărul mare de voturi primite de Israel, pe fondul apelurilor de boicotare a participării țării din cauza conflictului din Gaza. Israelul s-a clasat pe locul secund în acest an și pe locul cinci în 2024, primind cele mai multe voturi din partea publicului în ambele ocazii, inclusiv din Spania.

„Adoptăm măsuri clare și decisive pentru a ne asigura că acest concurs continuă să reprezinte o celebrare a muzicii și a unității. Festivalul trebuie să rămână un spațiu neutru și nu ar trebui exploatat”, a declarat directorul festivalului, Martin Green.

EBU a subliniat că festivalul își propune să modifice limitele pentru a reduce influența disproporționată a terților, inclusiv a campaniilor susținute de guverne.

Reducerea numărului de voturi ale fanilor (prin telefon mobil, SMS sau online) „îi va încuraja să își extindă susținerea către mai mulți participanți”, a argumentat EBU.

Juriul, care va reveni pentru semifinale cu o pondere de 50% din voturi, va fi extins de la cinci la șapte membri pe țară, cu obligația ca cel puțin doi dintre aceștia să aibă între 18 și 25 de ani. Juriul va reprezenta 56 de țări.


Citește mai mult pe Hotnews.ro

Sursa https://www.hotnews.ro

Abonament BT Pătrat Mov

Abonează-te, citește Botosaneanul.ro fără reclamă și comentează cât vrei

Autentificare