Ministrul Muncii, Florin Manole, a declarat că salariile bugetarilor vor crește în funcție de economie, inflație și buget, iar prioritate vor avea veniturile mici.
Ministrul Muncii, Florin Manole, a vorbit miercuri despre modul în care vor fi stabilite viitoarele majorări salariale din sectorul public. Potrivit acestuia, creșterile nu vor avea loc la întâmplare, ci vor depinde de mai mulți indicatori economici, precum evoluția economiei, inflația și limitele bugetare ale statului.
„Vor trebui să crească şi salariile în sistemul bugetar. Un mecanism de creştere bazat pe un cuantum pe care Ministerul Muncii şi Ministerul de Finanţe îl vor stabili raportat la, de exemplu, creşterea economică, nivelul inflaţiei, anvelopa bugetară pe care o avem şi pe care România şi-o permite pentru cheltuiala în acest domeniu”, a declarat ministrul Muncii, miercuri, la Antena 3 CNN.
Acesta a spus că prioritatea principală este reprezentată de angajații cu venituri mici, în special din domenii esențiale precum sănătatea și educația. Intenția nu vizează majorări spectaculoase, ci o corectare a dezechilibrelor existente în sistem.
„Obiectivul principal nu a fost acela de a veni cu creşteri foarte mari. Dorinţa mea va fi ca principalele creşteri să fie în zona de bază, pentru cei care au salariile cele mai mici şi care deseori duc greul atât în sistemul de sănătate şi în sistemul de educaţie, în cazul legii salarizării. Dacă se vor identifica situaţii, şi până acum s-au identificat puţine, în care unele dintre venituri au ieşit cu mult din grila anterioară, ele vor fi îngheţate, dar nu vor fi scăzute”, a mai precizat Manole.
Totodată, ministrul Fondurilor Europene, Dragoș Pîslaru, a declarat că este necesară adoptarea noii legi a salarizării într-un termen cât mai scurt. Acesta a explicat că reforma trebuie să țină cont de limitele bugetare și de angajamentele asumate de România la nivel european.
O mămică de la Botoșani are nevoie urgent de sânge
Apr 16, 2026
Eltrans anunță că aplicația 24 Pay NU funcționează
Apr 16, 2026