Damian. „Dumnealui (n.r. Ovidiu Mimor) este în concediu, el a făcut o cerere pentru a reveni din concediu, el a avut pentru un an şi jumătate vreo 56,60 de zile şi a depus o solicitare iniţial cum că vrea tot concediul conform legii şi acum a revenit cu o cerere că vrea la serviciu, nu am aprobat-o”, a declarat Florin Ţurcanu, preşedintele CJ. Solicitarea de revenire la locul de muncă a ajuns pe biroul preşedintelui Consiliului Judeţean, vineri 20 iulie însă Florin Ţurcanu a considerat că activitatea din cadrul celui mai mare spital din judeţ se desfăşoară la parametri normali şi fără Ovidiu Mimor. „Dacă omul este plecat în concediu, noi nu îi simţim lipsa, lucrurile merg cât de cât bine fără să revină el. Lucrurile se desfăşoară cum trebuie şi cum trebuie să meargă şi fără el. Acolo au fost multe nereguli, dacă a fost nevoie de 1 miliarde pe lună din sponsorizări pentru mâncarea la bolnavi, mi se pare o mare neregulă, sunt spitale care nu cer aşa mult, au rezerve, ei nu au nici o rezervă acolo. Şi multe alte nereguli, bolnavi dormind pe jos şi multe altele”, a mai spus şeful CJ. Florin Ţurcanu a mai menţionat că urmează să ia o serie de măsuri extrem de stricte privitoare la unele secţii din cadrul spitalului pe care urmează a le monitoriza personal.
Tânăr amendat în trafic după un control al Poliției
Jun 24, 2026
Un șofer din Suceava a ajuns după gratii la Botoșani
Jun 24, 2026