Lia Olguța Vasilescu a sugerat că PSD ar trebui să ia în considerare ieșirea din coaliția de guvernare, în cadrul Congresului PSD de vineri, unde Grindeanu a fost ales președinte. Aceasta l-a criticat pe premierul Ilie Bolojan, afirmând că „doar anunță ce face, nu cere păreri”.
„Cu Ilie Bolojan premier a început austeritatea. Când era primar și președinte de consiliu județean, erau buni banii care veneau de la Guvern. Astăzi, același prim-ministru ne vorbește despre dezmățul bugetar pe care l-ar fi făcut PSD. Astăzi, disponibilizările pe care vrea să le facă în administrația publică locală nu înseamnă nici măcar un sfert din banii pe care el i-a primit de la bugetul național. Nu știu cum se face că de fiecare dată când vine dreapta la guvernare, încep măsurile de austeritate”, a declarat primarul Craiovei.
Lia Olguța Vasilescu a solicitat partidului său să ia o decizie fermă privind continuarea guvernării alături de PNL, USR, UDMR și grupul minorităților naționale.
Sursa https://www.hotnews.ro