Acasă > Interviuri > INTERVIU Șerban Iftime, consilier prezidențial: Nicușor Dan? Mult mai pragmatic și mai atent decât lasă să se vadă / Nu am simțit vreo presiune sau vreun stigmat că ”vii din Botoșani” – VIDEO

INTERVIU Șerban Iftime, consilier prezidențial: Nicușor Dan? Mult mai pragmatic și mai atent decât lasă să se vadă / Nu am simțit vreo presiune sau vreun stigmat că ”vii din Botoșani”VIDEO

serban iftime

De cinci luni, Șerban Iftime, actual director general al SC Elsaco Electronic SRL, este consilier onorific în Departamentul Politici Economice și Sociale al Administrației Prezidențiale. Ce presupune această activitate, cum este să lucrezi cu președintele României, Nicușor Dan, și ce poate face din această funcție pentru Botoșani, am încercat să aflăm într-un interviu acordat de fiul șefului Consiliului Județean publicației noastre.

 

 

”Cine spune că realizează repede ceva de magnitudine nu știu ce vorbește”

 

 

-    Cum este să lucrezi la Administrația Prezidențială?
-    Ca orice activitate pe care am realizat-o în ultimii ani este o provocare. Este o zonă foarte activă și, să fiu sincer, o continuă provocare. Înveți lucruri noi, folosești experiența acumulată în anii anteriori, dar există și o oarecare doză de entuziasm că poți să faci ceva și să ajuți într-un fel, prin experiența acumulată.

 

 

-    Și ați avut un moment în care ați simțit că ați făcut efectiv ceva pentru țară?
-    Orice activitate la nivelul acesta necesită timp. Cine spune că realizează repede ceva de magnitudine nu știu ce vorbește. Totul se face cu răbdare, pas cu pas. Am avut momente în care am simțit că există loc de mai bine și se pot face lucruri. Adică nu m-am izbit de un zid impenetrabil și pe sistemul ”doar așa se poate”. Nu! Am simțit tot timpul că se pot îmbunătăți lucrurile.

 

 

-    Sunteți venit de la Botoșani, chiar dacă conduceți o afacere de anvergură națională și chiar internațională. Nu ați avut parte la București de oarece probleme, adică ”vii tu de la Botoșani și ne înveți pe noi cum se fac anumite lucruri”? 
-    Nu am simțit niciodată complexul acesta. Pe de altă parte, să știți că sunt și alți botoșăneni care lucrează în cadrul administrației, nu sunt singur, pe diverse alte domenii sau în alte tipuri de activități. Dar nu am simțit vreo presiune sau vreun stigmat că ”vii din Botoșani”.

 


”Nu este un program de la 8 la 17, nu funcționează așa”

 

 

-    Aveți acolo o funcție, neremunerată, înseamnă că mergeți și veniți pe banii dvs. Asta nu vă reduce din timpul pentru jobul pe care îl aveți aici, la Botoșani? 
-    Nu. Programul meu este destul de simplu. În general, sunt plecat de luni până vineri în țară, adică nu constituie o problemă deplasarea, dar ca orice activitate, necesită timp și energie, pe care mi-am asumat-o când am pornit pe acest drum. Puteam foarte simplu să spun: nu vreau, nu am timp, dar am considerat că pot să fac un efort și că la o astfel de oportunitate și încredere trebuie răspuns într-un mod pozitiv.

 


-    Dar efectiv aveți un program de lucru acolo, trebuie să vă prezentați într-o anumită zi a săptămânii, la o anumită oră sau sunteți convocat? Cum se întâmplă lucrurile?
-    Sunt anumite ședințe prestabilite la care trebuie să particip, fizic sau online, depinde de natura subiectului. Eu personal merg acolo săptămânal pentru a discuta cu colegii, cu echipa, ce mai trebuie făcut, care este statusul. Bineînțeles că mai sunt întâlniri cu alte instituții cu care avem colaborare, dar nu este un program de la 8 la 17, nu funcționează așa genul acesta de activitate, din punctul meu de vedere. Adică, nimeni nu măsoară pe mine când stau peste program sau fac lucruri care contează în afara programului.

 


”Sunt anumite zone pe care botoșănenii vor resimți o îmbunătățire”

 

 

-    Când v-ați văzut ultima oară cu președintele Nicușor Dan?
-    La începutul anului, atunci cred că m-am văzut ultima dată.

 


-    Și cu a decurs prima întâlnire sau cum decurg întâlnire? A fost pentru dvs. o surpriză, l-ați văzut altfel decât îl percepeați în mediul public?
-    Nu. Ce aș putea spune... este mult mai pragmatic și mai atent decât lasă să se vadă câteodată. Și îl știam dinainte. Sunt conștient de abilități dumnealui. Mi se pare că este foarte exact și foarte corect în ceea ce face și cum pune problema.

 


-    Profesor de Matematică până la urmă... 
-    Da, adică sunt total încrezător în abilitățile și în intențiile lui.

 

 

-    Întotdeauna, atunci când pleacă un botoșănean la București pentru o funcție, oamenii din județ se întreabă: ce poate face omul acesta pentru noi? Așadar, ce poate face un consilier prezidențial pentru Botoșani? 
-    Este o întrebare pe care am mai primit-o de-a lungul timpului. Activitatea Administrației Prezidențiale este una diversă și ea se adresează tuturor românilor, implicit și botoșănenilor. Dar sunt anumite puncte care încet-încet, sunt anumite zone pe care botoșănenii vor resimți o îmbunătățire, dar cum am spus, nimic nu se face peste noapte, trebuie răbdare.

 

 

Despre Șerban Iftime 

 

 

  • Este doctor în Inginerie Energetică, titlu pe care l-a obținut la Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași, unde a realizat cercetări privind integrarea cazanelor electrice de mare putere în sistemele energetice.

 

  • Are și un Master în Eficiență Energetică la Universitatea Politehnică din București.

 

  • Este autor și coautor al unor lucrări științifice publicate la conferințe internaționale, axate pe energie, tranziția sistemelor de termoficare și etica cercetării academice.

 

  • Este vicepreședinte al Federației Patronatelor Societăților din Construcții, membru al Centrului Român al Energiei și al Romanian Business Leaders.

 

  • Este și vicepreședintele COGEN România, o asociație profesională a producătorilor și distribuitorilor de energie termică din România și Republica Moldova, care acoperă mai mult de 80% din piața de profil.

 

Șerban Iftime, la prima apariție apariție publică, impresionat de o sală plină de talente – VIDEO 

 

Abonează-te, citește Botosaneanul.ro fără reclamă și comentează cât vrei

Autentificare