Impas în coaliția de guvernare. Liderii partidelor încearcă să ajungă la un acord privind plafonarea adaosului comercial la produsele de bază

PSD vrea ca plafonarea adaosului comercial la produsele de bază să fie prelungită și după 1 octombrie, când expiră. Subiectul a generat tensiuni în coaliție, pentru că purtătoarea de cuvânt a Guvernului, Ioana Dogioiu, a…

 

PSD vrea ca plafonarea adaosului comercial la produsele de bază să fie prelungită și după 1 octombrie, când expiră. Subiectul a generat tensiuni în coaliție, pentru că purtătoarea de cuvânt a Guvernului, Ioana Dogioiu, a transmis că decizia necontinuării plafonării a fost deja luată în unanimitate, lucru negat de PSD. 

Discuția privind continuarea plafonării adaosului comercial la produsele se bază, care a intrat pentru prima dată în vigoare în iunie 2023, va avea loc astăzi, la Guvern, au declarat surse politice pentru HotNews. Potrivit acestora, de la ora 10:00 se vor întâlni doar președinții partidelor din coaliție, iar de la ora 11:00 discuțiile vor continua în cadru mai larg cu mai mulți din conducerea celor patru partide.

Un alt subiect despre care se va discuta este reforma administrației publice locale, care de asemenea a creat un blocaj în coaliție. Astăzi, liderii partidelor de guvernare vor avea o nouă discuție cu cifrele venite din teritoriu cu privire la numărul de angajați și cheltuielile pe care le are statul cu aceștia. 

Totodată, PSD vrea să aducă în discuție și pachetul de relansare economică, prezentat săptămâna trecută de președintele interimar al partidului, Sorin Grindeanu. 

După ședința coaliției, Ilie Bolojan mai are programate astăzi doua ședințe. Prima, de la ora 14:00, la PNL, unde pe ordinea de zi se află „prioritățile guvernării și alte chestiuni tehnice”, conform surselor HotNews.

De la ora 16:00, premierul Ilie Bolojan se va întâlni la Guvern cu reprezentanții primarilor din toată țara și cu cei ai consiliilor județene, pentru a discuta pe tema reformei din administrația publică locală. 

Săptămâna trecută, vineri, surse din PSD au declarat pentru HotNews că ministrul Agriculturii, Florin Barbu (PSD), i-a cerut premierului ca plafonarea adaosului comercial la produsele de bază să fie prelungită, însă șeful Guvernului ar fi spus că este „exclus”. 

O reacție de la Guvern privind acest subiect a venit sâmbătă, prin vocea purtătoarei de cuvânt Ioana Dogioiu. 


Citește mai mult pe Hotnews.ro

Sursa https://www.hotnews.ro

Abonament BT Pătrat Mov

Abonează-te, citește Botosaneanul.ro fără reclamă și comentează cât vrei

Autentificare