Supranumit "Hrana regilor", sparanghelul începe să fie cultivat tot mai mult la noi în ţară, pe măsură ce creşte şi pofta. Un fermier din Suceava, care a redus lanurile de cereale pentru a face loc legumei, a dat lovitura.
Cererea pentru sparanghelul românesc este atât de mare încât a început să extindă cultura. La fel se întâmplă şi în Banat şi Oltenia.
"Facem o jumătate de kilogram, punem pe cântar şi îi punem elastic, după care se pune eticheta. Şi este pregătit pentru livrare", explică Ionel Cîmpanu.
Ionel Cîmpanu şi-a extins cultura de sparanghel de trei ori în ultimii ani. Secretul l-a învăţat de la fiul său, care lucrează în Germania.
"Hectare dintre care culegem doar de pe un hectar acum. [...] Merge bine la noi, merge. Cum e timpul în
Germania, aşa e şi la noi", a spus producătorul local de sparanghel Ion Cîmpanu.
În fiecare zi, Ionel Cîmpanu culege până la 250 de kilograme de sparanghel.
Anul trecut, fermierul a recoltat 3 tone, iar acum speră să depăşească recordul şi să câştige şi mai mult. Vinde legătura de 500 de grame cu 20 de lei, aproape la jumătate de preţ faţă de sparanghelul de import, potrivit observatornews.ro