Acasă > Stiri Botosani > Giganții petrolieri, profituri URIAȘE de 30 de milioane de dolari pe oră în timpul conflictului din Golf

Giganții petrolieri, profituri URIAȘE de 30 de milioane de dolari pe oră în timpul conflictului din Golf

Giganții petrolieri, profituri URIAȘE de 30 de milioane de dolari pe oră în timpul conflictului din Golf

 

Cei mai mari 100 de giganți petrolieri au înregistrat profituri de 30 de milioane de dolari pe oră în primele 40 de zile ale Războiului din Golf.

Aceste sume considerabile rezultă dintr-o analiză realizată de Rystad Energy, care a vizat primele 100 de companii de petrol și gaze la nivel mondial.

„În martie, prețurile petrolului brut se tranzacționau în jurul valorii de 100 de dolari pe baril, generând profituri suplimentare de 234 de miliarde de dolari pentru marile companii petroliere”, estimează ziarul The Guardian, citat de presa elenă.

Analiștii au calculat aceste profituri excepționale comparând fluxul de numerar disponibil generat de producția de petrol și gaze înainte de război, când prețurile erau de aproximativ 70 de dolari pe baril, cu prețul de după începerea conflictului, când petrolul se situa în jurul valorii de 100 de dolari pe baril.

„Profiturile record ale companiilor petroliere provin în principal din venituri generate de criză”, a declarat experta pe piața energetică Claudia Kempert. Aceasta a explicat că „este clar că oferta scade, iar prețurile cresc în timpul crizelor”.

Kempert a menționat „Efectul Rocket and Feathers” (Racheta și Penele), un fenomen economic observat pe piețele de combustibil și energie, dar și în alte sectoare.

Acest efect descrie asimetria cu care prețurile de retail răspund la schimbările prețurilor en-gros (sau ale materiilor prime):

Un exemplu clasic este benzina: Când prețul petrolului brut crește, stațiile de benzină măresc prețurile aproape imediat. Când prețul petrolului scade, reducerea se transmite consumatorilor mult mai lent, putând dura săptămâni.

Odată ce rutele comerciale, cum ar fi Strâmtoarea Ormuz, se stabilizează, primele de risc vor scădea, iar veniturile vor înregistra o diminuare.

În mod paradoxal, cele mai mari câștiguri sunt înregistrate de două țări din Golf afectate de perturbarea producției de petrol din cauza atacurilor iraniene: Arabia Saudită și Kuweit.


Citește mai mult pe Hotnews.ro

Sursa https://www.hotnews.ro

Abonează-te, citește Botosaneanul.ro fără reclamă și comentează cât vrei

Autentificare