Sindicaliștii din educație au anunțat că vor depune joi în Parlament peste 160.000 de semnături „pentru salvarea învățământului românesc”, conform unui anunț al Federației Sindicatelor Libere din Învățământ. Ei au anunțat că vor picheta Palatul Parlamentului, într-un protest care a început la ora 11:00.
„Peste 160.000 de semnături pentru salvarea învățământului românesc. Reprezentanții FSLI, FSE „SPIRU HARET” și FNS „Alma Mater” (reprezentând peste 300.000 de salariați) vor picheta Palatul Parlamentului (Alveola Parcului Izvor) pentru a depune oficial cele peste 160.000 de semnături strânse de la voi. Scopul nostru? Modificarea de urgență a Legilor Educației și ANULAREA prevederilor distructive impuse prin Legea nr. 141/2025!”, au anunțat, pe Facebook, reprezentanții FSLI.
Sursa https://www.hotnews.ro