FC Botoșani merge în ”cușca câinilor”, Costel Enache i-a deslușit pe dinamoviști 

A doua etapă, FC Botoșani urmează să dea piept cu o altă echipă titrată din România, Dinamo București, pe teren străin. 

 

Antrenorul botoșănenilor, Costel Enache a reușit să-și motiveze jucătorii care au dat dovadă de agresivitate în teren și le-au ținut piept și stelarilor de la CFR Cluj, în debutul sezonului. 

 

Costel Enache a urmărit și jocul celor de la Dinamo care au întâlnit Juventus București și a tras și o serie de concluzii vis a vis de lotul actual. 

”Mi s-a părut un joc destul de echiibrat, ofensiv – defensiv, am văzut parcă un plus de viteză și agresivitate față de anul trecut, meciul a avut ritm de intensitate, iar din ce am observat eu, golurile au venit în urma unor faze fixe și cred că acolo e un punct forte ale adversarilor. Dar nu trebuie neglijate celelalte aspecte, Dinamo e un club bun, au achiziții care pot ridica nivelul echipei”,
Costel Enache, antrenor principal FC Botoșani 

Pentru acest meci, singurii indisponibili sunt Târnovan și Plămadă care au accidentări mai vechi.  

”Noi încercăm să ne creăm un model de joc propriu și cu mici corecturi pentru fiecare meci, în funcție de adversar”,
Costel Enache, antrenor principal FC Botoșani 

Dinamo București – FC Botoșani se joacă duminică seară de la ora 21:00.

download from google play download from apple store

 


 

Abonament BT Pătrat Mov

Abonează-te, citește Botosaneanul.ro fără reclamă și comentează cât vrei

Autentificare

SuperLiga: Programul etapei a 22-a

Redacția Botoșăneanul

Dec 05, 2025