acestea unii botoşăneni îşi descarcă nervii şi frustrările în spaţiul public. În special noaptea şi în week-end-uri, când tinerii consumă alcool sau uneori substanţe etnobotanice, se exteriorizează răzbunându-se pe tot ceea ce îi înconjoară. „Am pus acolo până la jumătate pe Pietonalul Unirii băncile cumpărate în primăvară până la soluţia de a lua nişte bănci moderne, ceva mai futuristic şi astea deci le vom schimba, dar nu au rezistat prea mult şi deja s-au vandalizat, s-au rupt la nişte bănci toate scândurile de la ele, le-au smuls practic şuruburile au rămas acolo şi au smuls scândurile alea pe care le-am pus noi şi le-au furat. Nici nu mai ştii ce trebuie să pun de oţel, să punem din fier, din beton”, a declarat Eugen Ţurcanu, şeful Direcţiei Servicii Publice, Sport şi Agrement (DSPSA). În acelaşi timp, acesta face un apel la spiritul civic al cetăţenilor în speranţa că cu ajutorul lor se vor reduce numărul cazurilor de vandalism asupra domeniului public. „Ideea e că ar trebui poate şi cetăţenii care plătesc taxe sunt responsabili, iubesc oraşul acesta în care trăiesc şi le pasă să mai ia atitudine, dacă văd la 112, la Poliţia Locală. Numai să dăm capul într-o parte şi să nu ne băgăm că am văzut nişte derbedei care fac tot felul de prostii şi nu vrem să ne certăm cu dânşii nu cred că este o soluţie pentru că poliţiştii nu pot să stea la fiecare colţ de bancă sau la fiecare coş să îl păzească”, a continuat şeful DSPSA.
Tânăr amendat în trafic după un control al Poliției
Jun 24, 2026
Un șofer din Suceava a ajuns după gratii la Botoșani
Jun 24, 2026