Deputatul USR Emanuel Ungureanu a anunțat, miercuri, că va depune plângere penală împotriva condicerii Spitalului de Copii „Sfânta Maria” din Iași. Deputatul USR susține că, la acest spital, zece copii au murit din cauza unor infecții nosocomiale, nu șapte.
„În fiecare zi aflăm lucruri oribile care s-au întâmplat acolo. Sunt zece copii care au murit din cauza bacteriilor nosocomiale. A mai fost un focar în luna iunie”, afirmă deputatul USR.
„Aduceți-vă aminte ca atunci era director medical aceeași doamnă care a ajuns apoi manager. Mor niște copii în condiții suspecte pe secția ATI și directorul medical e promovat și ajunge manager. După ce mai mor 7 copii, aceeași doamnă nu este eliminată din structura de conducere, ci este repusă în funcția de director medical”, a declarat miercuri Emanuel Ungureanu, într-o conferință de presă la Parlament.
Emanuel Ungureanu spune că va depune, joi, plângere penală împotriva spitalului pentru „grave fapte de abuz în serviciu”.
„Se bazează pe un raport al Curții de Conturi din 2024. Vorbim despre achiziții de echipamente, de materiale sanitare, care au fost chiar reclamate de medici din spital”, a explicat el miercuri, la Parlament.
„Când spitalul se plângea ca nu are bani de materiale sanitare, conducerea a cumpărat 80 de telefoane de lux, care au fost folosite de angajați”, spune Ungureanu.
Sursa https://www.hotnews.ro