Mai multe cadre didactice și elevi s-au îmbolnăvit în ultimele zile.
În cadrul unei conferințe de presă, Monica Adăscăliței a prezentat situația cazurilor din unitățile de învățământ înregistrate în perioada 22 – 28 martie 2021.
„Număr total de cadre didactice în mediul urban 10, rural 5, cadre auxiliare 4. La elevi, în urban în prezența fizică șapte elevi au fost pozitivi, din prezența online 14. La rural prezența fizică șase pozitivi, online zero”,
Monica Adăscăliței, director DSP Botoșani.
Potrivit directorului DSP Botoșani, elevii și profesorii nu s-au infectat în unitățile de învățământ.
„Din anchetele epidemiologice a reieșit faptul că sunt focare familiale deci nu avem punct de plecare în cadrul unităților de învățământ”,
Monica Adăscăliței, director DSP Botoșani.
DESCARCĂ APLICATIA BOTOSĂNEANUL PENTRU MOBIL:
Elevii de liceu vor avea o nouă materie opțională
Jun 23, 2026
Se schimbă Codul Rutier: Șoferii care sunt vizați
Jun 23, 2026
Președintele a chemat iar partidele la consultări
Jun 23, 2026