DOLIU în sport: S-a stins din viață un fost fotbalist, a antrenat și la Botoșani

S-a stins din viață un fost fotbalist al FC Politehnica Iași și antrenor la Botoșani.

 

Emil Lupulescu a făcut o hemoragie internă și a fost transportat la spital în cursul zilei de luni. Din păcate, medicii nu l-au mai putut salva.

 

În ultimii ani, Lupulescu a fost observator al Asociaţiei Judeţene de Fotbal (AJF) Iași, fiind delegat la meciurile din Liga a IV-a şi a V-a.

 

Emil Lupulescu s-a născut la 15.05.1946, la Paşcani. Debutează în fotbal în anul 1962, la Paşcani, într-un meci contra lui Chimică Rm. Vâlcea – scor 2-0 (autor al primului gol). Pe 15 mai 1965 debutează la Poli Iaşi într-un meci cu FC Argeş Piteşti.

 

 

Antrenor la Botoșani

 

A jucat 10 ani în Divizia A şi 4 în „B”, 16 ani de fotbal la Iaşi.

 

În 1973 devine profesor cu specialitatea „fotbal”.

 

Între 1977 şi 1978 este antrenor la Metalul Botoşani.

 

Între ’84 şi ’87 – sec. la Poli Iaşi (’90-’92 sec. la Poli), (’96-’98 vicepreşedinte la Poli).

 

Colectivul FC Politehnica Iași a transmis un mesaj la scurt timp după aflarea tristei vești.

 

„Clubul nostru deplânge trecerea în neființă a fostului mare fotbalist al Politehnicii, Emil Lupulescu. CMS Politehnica Iași transmite condoleanțe și își exprimă compasiunea față de familia îndoliată”.

 

DESCARCĂ APLICATIA BOTOSĂNEANUL PENTRU MOBIL:

download from google play download from apple store
Paste widget container code to the webpage This code is unique for every widget. It can be added in multiple places on page where you want your widgets to appear.
AMP code