”Suntem singura țară din Europa unde stai la coadă ca să dai bani statului”, este o afirmație pe care o auzim neîncetat de la revoluție încoace. Și care luni a mai primit o confirmare de la Botoșani.
Am ajuns ieri în jur de 11:00 la Trezorerie. Erau vreo 30 de oameni care așteptau cuminți în fața ușii. Nu îndrăznea vreunul să intre, așa că mi-am luat inima în dinți și l-am întrebat pe jandarmul aflat la intrare ce se întâmplă? Mi-a răspuns cu o întrebare: ”dar de ce ați venit aici?”.
”Că mă plictiseam”, ”că am prea mulți bani și voiam să mai scap de ei”, ”că îmi place să îmi frec timpul stând la rând”, ”că îmi face o deosebită plăcere să văd ceva acrituri funcționărești”, au fost câteva dintre răspunsurile care mi-au trecut prin minte.
Îi spun totuși că am de făcut niște plăți pe persoană fizică, dar și juridică.
”Trebuie să stați la coadă!”.
Dar nu mă las: ”De ce nu putem intra?”.
”Fiindcă este aglomerat, pur și simplu sunt veniți mulți oameni”.
Ahaaa... Deci când vin mai mulți oameni se aglomerează. Ce descoperire!
Mă așez la rând, unii oameni încep să vocifereze, alții se întreabă dacă trebuie neapărat un semn de la ”omul legii” ca să aibă primul de la rând curajul să intre.
Iese unul dintre cei doi jandarmi și când pleacă un om, bagă altul. Exact ca în pandemie, că poate ne era dor.
După vreo 20 de minute de stat în soare am onoarea și privilegiul de a pătrunde în interior. Nicio o aglomerație, nimic, la fiecare ghișeu sunt câte patru – cinci oameni.
Care după atâta timp pierdut au de dat piept cu ”amabilitatea” funcționarelor de acolo.
În dreapta mea o tânără, venită cu mama ei, este certată de doamna de după ghișeu.
- Dosarul auto pentru ANAF îl aveți?
- Da...
- Unde-i?
- Aici, la mine... (Tânăra arată dosarul din mână)
- Dosar pe care scrie ANAF aveți?
- ...
Tânăra zâmbește tâmp, nu înțelege ce se întâmplă, tocmai îi arătase dosarul. Funcționara, care crescuse nivelul decibelilor ca atunci când îi vine bărbatul fericit acasă de la meci, îi arată ușa: ”atunci ieși pe acolo!”
După care răsuflă cu glas tare: ”după ce că nu știi, mai și râzi”.
Imediat, la același ghișeu ajunge o pensionară. Atmosfera se destinde brusc. În timp ce oamenii stau la coadă, funcționara și bătrânica sporovăiesc vrute și nevrite, doar o cafea le mai lipsește. Cum și-a îngrijit mama vreo patru ani, cum i s-au stricat nu știu ce alimente prin congelator, ce mai, prietenie în toată regula.
La ghișeul din stânga mea doamna pare să fi dat concurs la moldovenisme, când s-a angajat. Asta, bineînțeles, în afară probei de acreală, care pare să fi fost promovată cu brio de mai toată lumea de pe aici.
”Am de plătit o amendă penală”, îi spune un necăjit.
”Păi nu-i amendă penală, nu vezi ce scrie aici?!”
Omul nu apucă să îndruge ceva fiindcă se revarsă întrebările asupra lui: ”Ce număr are dosarul?”, ”din ce an?” Omul răspunde și el cât poate, după care funcționara izbucnește:
”Eu tre' să știu exact ce trec aici, că după aia vii înapoi la mine că tu ai plătit și n-au intrat banii. Și după aia tot voi țipați că stăm ca proștii pe banii voștri”.
Și l-a ”rezolvat” și pe ăsta.
Aproape fiecare contribuabil greșește în felul său și reușește să le enerveze pe doamnele funcționar.
Eu, de exemplu, am comis-o fiindcă atunci când am vrut să plătesc, nu am introdus concomitent buletinul și banii. ”Pune și banii!” I-am dat, că doar d'aia am stat vreo jumătate de oră la coadă, ca să dau, nu ca să iau.
Capăt curaj și întreb dacă pot plăti și amenda pe rovinietă pe firmă? Na, am uitat de asta și la vreo două luni și jumătate am primit cadoul prin poștă.
- E pe firmă?
- Da.
- Să nu fie PFA, II sau altceva!
- Este SRL.
Ca la Tribunal, răspund doar la ce sunt întrebat să nu enervez și eu aici pe cineva.
Mă uit la vreo trei ghișee, toate au un numitor comun: funcționarii și-au așezat iconițe pe geamurile care îi despart de contribuabil.
Măcar la impresia artistică să puncteze.
După vreo 30 de minute ies din nou afară. Deși ar fi fost loc suficient ca oamenii să stea înăuntru, vreo 20 încă așteaptă pe esplanada ANAF-ului.
Un bărbat spune ca pentru el: ”suntem singura țară în care stai la coadă ca să dai bani statului...”
Pentru că 25 mai a fost termen limită pentru plata impozitului pe venit din chirii, dividende, în general din activități independente, aferent anului precedent. Ieri a expirat perioada atât pentru depunerea Declarației Unice, cât și pentru achitarea integrală a obligațiilor fiscale rezultate din activități independente, chirii, câștiguri din investiții sau alte surse.
Documentul atestă declararea impozitului pe venit și a contribuțiilor sociale datorate de persoanele fizice în anul 2025. Principalele categorii de venituri pentru care se completează Declarația 212 sunt cele obținute din: