Acasă > Stiri Botosani > Botoșănean mut de beat la primele ore ale dimineții, prins de polițiști în trafic

Botoșănean mut de beat la primele ore ale dimineții, prins de polițiști în trafic

Un bărbat din județul Botoșani s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice.

 

Joi dimineața, 7 mai 2015, B. H. de 52 ani, din comuna Adăşeni a fost depistat în timp ce conducea o autoutilitară pe DC 10, în localitatea Adăşeni.


Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,99 mg/l alcool pur în aerul expirat; acestuia i s-au recoltat probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.


În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracţiunii de conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere, de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge.

[[readotherarticle:botosaneanul.ro:41469:Șofer beat și tupeist: Prins de Poliție, a început să o facă pe-a ”zmeul” ]]

 

Abonează-te, citește Botosaneanul.ro fără reclamă și comentează cât vrei

Autentificare