Acţionarul de la Dinamo Bucureşti a rămas şi după divorţ proprietarul Hotelului Premier din Botoşani. Cel puţin asta susţine prestigioasa revistă Forbes România. Publicaţia îl plasează pe Cristian Borcea pe locul 97 în rândul celor mai bogaţi români, iar acest lucru se datorează şi stabilimentului din nordul Moldovei.
Aici fosta soţie Mihaela ar avea doar rolul de coordonator al afacerii, dar nu şi de proprietar. „Cristi Borcea a investit o parte din bani în hoteluri, saloane de frumuseţe pe care le conduce fosta soţie, imobiliare, dar şi în zone de agrement. Borcea este proprietarul Hotelului Premier din Botoşani, dar şi al ştrandului Ciurel, din Crângaşi”, se arată în Forbes.
Mihaela a rămas cu spălătoria şi staţia GPL
În schimb, spălătoria auto şi staţia GPL de la Botoşani sunt deţinute şi de Mihaela. Crimbo Gas 2000 SRL o are ca acţionar principal tocmai pe Mihaela Borcea, cu 61,86%, în timp ce Cristi deţine 38,14% din pachetul de părţi sociale. Firma a avut anul trecut o cifră de afaceri de 6,2 milioane de euro şi un profit de 200.000 de euro. După divorţul de Mihaela şi căsătoria cu Alina Vidican în presa centrală au apărut informaţii precum că acţionarul de la Dinamo i-ar fi cedat Mihaelei hotelul de la Botoşani, însă datele prezentate de Forbes România contrazic această variantă. Hotelul de la Botoşani a fost inaugurat în luna aprilie a anului trecut şi a constituit unul dintre evenimentele mondene din 2010 dată fiind cohorta de oficialităţi şi oameni de afaceri care au luat parte la deschidere. Investiţia s-a ridicat la circa 1,5 milioane de euro.
Sergiu BĂLĂŞCĂU
Meteorologii au prelungit CODUL GALBEN de ceaţă şi polei : Vizibilitate tot mai scăzută
Redacția Botoșăneanul
Jan 23, 2025
Blocada de seară: Amenzi pentru drifturi și viteză, polițiștii au răscolit puțin și barurile
Redacția Botoșăneanul
Jan 23, 2025
Se caută doi tineri medici pentru Urgențe, candidații dau examenul la Iași
Redacția Botoșăneanul
Jan 23, 2025
Jandarmii botoșăneni, la ceas de bilanț: Mii de amenzi date, an cu o sumedenie de misiuni
Redacția Botoșăneanul
Jan 23, 2025
Panouri publicitare dezafectate din mai multe zone ale orașului
Redacția Botoșăneanul
Jan 23, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile