Acasă > Stiri Botosani > Bărbatul din puţul în care a decedat pompierul, scos afară după circa 24 de ore

Bărbatul din puţul în care a decedat pompierul, scos afară după circa 24 de ore

 

Vineri în jurul orei 15:30 bărbatul din puţul de captare a apei din satul Rediu a fost scos la suprafaţă. Un subofiţer al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă a fost asigurat de colegi, a coborît în puţ, l-a legat pe Viorel Socianu, iar alţi pompieri l-au tras în afară. Cu o zi înainte tînărul de 29 de ani a încercat alături de un alt coleg de la Primăria Rădăuţi Prut să repare un robinet dintr-un bazin de apă, numai că şi-a pierdut conştiinţa. Doar celălalt bărbat a reuşit să mai iasă la suprafaţă şi a alertat pompierii. După cum v-am informat dimineaţă, a intervenit o echipă de scafandri, iar unul dintre aceştia, plutonierul Marius Loghin a decedat după ce, probabil, a inhalat monoxide de carbon. Alţi colegi de-ai săi au fost salvaţi şi duşi la Spitalul Judeţean, unde astăzi încă se aflau internaţi.

Declarația zilei 24 iunie 2026 

Oana Sava

Jun 24, 2026

Poza zilei 24 iunie 2026 

Gabriela Erdic

Jun 24, 2026