Acasă > Stiri Botosani > Alertă la Botoșani: O adolescentă de 16 ani a dispărut dintr-un centru de plasament - Poliția cere ajutorul populației

Alertă la Botoșani: O adolescentă de 16 ani a dispărut dintr-un centru de plasament - Poliția cere ajutorul populației

a disparut aceasta fata din botosani

Polițiștii din Botoșani desfășoară căutări pentru găsirea unei adolescente de 16 ani, care a plecat voluntar din Complexul de Apartamente „Amicii” din municipiul Dorohoi și nu a mai revenit.

Este vorba despre Chihaia Roberta-Elena, născută la 22 octombrie 2009, cu domiciliul în municipiul Botoșani.

 

Potrivit informațiilor publicate de Poliția Română, dispariția a fost sesizată în data de 7 iulie 2026 de către asistentul maternal din cadrul complexului, după ce fata a părăsit centrul fără a preciza unde merge.

 

Semnalmentele minorei

 

Roberta-Elena are aproximativ 1,60 metri înălțime, cântărește în jur de 60 de kilograme, are constituție atletică, părul șaten, lung și drept, iar ochii căprui.

 

De la momentul plecării, aceasta nu a mai revenit la centru, iar polițiștii încearcă să stabilească locul în care s-ar putea afla.

 

Poliția solicită sprijinul cetățenilor

 

Persoanele care pot oferi informații despre adolescentă sau care au observat-o sunt rugate să apeleze de urgență numărul unic 112 ori să se adreseze celei mai apropiate unități de poliție.

 

Orice informație poate contribui la găsirea minorei în siguranță.