Din ce în ce mai mulți copii cad în patima alcoolului.
Medicul Aurel Tinca din cadrul secției de Pediatrie a declarat că la nivelul județului Botoșani și nu numai sunt foarte multe astfel de cazuri.
„Sunt suficiente multe cazuri ca să ne îngrijoreze, atât ca și profesioniști în sănătate dar trebuie să ne îngrijoreze în primul rând ca fenomen social, ca manifestare socială urmare a carențelor grave educaționale atât în familie cât și mediul școlar”,
Aurel Tinca, medic pediatru
Ceea ce este mai grav este că uneori fetele beau mai mult decât băieții.
„Proporția este sensibil egală, uneori chiar mai multe fete. Există perioade când sunt chiar mai multe fete care vin cu manifestări urmare a consumului exagerat de alcool”,
Aurel Tinca, medic pediatru
Potrivit medicului, de cele mai multe ori drogurile sunt îmbinate cu alcoolul, iar acest fapt afectează enorm sănătatea.
Se schimbă Codul Rutier: Șoferii care sunt vizați
Jun 23, 2026
Președintele a chemat iar partidele la consultări
Jun 23, 2026
Tânăr dus la pușcărie după ce a nenorocit o fată
Jun 23, 2026